Англия нанесе историческо поражение на Испания

"Ла Роха" загуби у дома за първи път от 15 години и не бе допускала 3 гола досега

17 Окт. 2018
Защитникът на "Левски" Холмар Ейолфсон (вляво) се опитва да спре пробив на швейцарския халф Джердан Шакири ("Ливърпул") при загубата на Исландия с 1:2 в Рейкявик.

Англия победи с 3:2 Испания в мач от група 4 на Лига А в Лигата на нациите, а резултатът е исторически по няколко причини. Испания не бе губила у дома в официален мач от 15 години, а освен това за първи път в историята си допусна 3 гола като домакин на официален мач. Победата в Севиля пък бе първа за Англия като гост на този съперник от 1987 г.

Англия поведе с 3:0 още до почивката след две попадения на Рахийм Стърлинг и едно на Маркъс Рашфорд. Хари Кейн пък направи две асистенции за успеха на тима си.

"За млад отбор като нашия това беше невероятно зряло представяне, издържахме на напрежението добре и трябва да сме наистина горди. Играхме смело, ако дойдеш тук и се защитаваш 90 минути, ще рухнеш в един момент. Тази победа трябва да даде увереност на играчите за следващите мачове", каза треньорът на Англия Гарет Саутгейт.

Испания не бе губила у дома от мача с Гърция през 2003 г., като серията без поражение продължи 38 мача. "Ла Роха" бе допускала три гола у дома само в приятелски срещи, а последната такава бе срещу Унгария през 1991 г.

"Първото полувреме беше ужасно, трябва да го признаем. Не ги пресирахме, първият гол ни уби. Направихме толкова много индивидуални грешки. При 2:0 те се прибраха и атакуваха на контри, така са опасни", каза треньорът на Испания Луис Енрике, който все пак отбеляза, че спечелването на групата все още зависи от тима му. Испания остава начело с 6 точки. Англия е с 4, а Хърватия с 1.

Мачът не мина и без скандал, след като капитанът на Испания Серхио Рамос отново се прояви с груба проява. Той настъпи без топка Стърлинг, но не бе изгонен.

В група 2 Исландия отстъпи с 1:2 на Швейцария и отпадна във втора дивизия, тъй като все още няма точка. Швейцария пък се изравни с Белгия, като двата тима имат по 6 точки.

В група 3 на Лига В Босна и Херцеговина би с 2:1 Северна Ирландия и събра 9 точки, с 6 повече от Австрия. В група 2 на Лига С Финландия се наложи с 2:0 над Гърция и има пълен актив - 4 победи и голова разлика 5:0.