Анев спечели първата си европейска титла в биатлона

Българинът победи бивш носител на Световната купа в откриващия ден на първенството в Минск

21 Февр. 2019
БГНЕС архив

Българският топбиатлонист Красимир Анев спечели най-значимата титла в кариерата си. 31-годишният самоковец стана европейски шампион, печелейки златен медал още в първото състезание от първенството на Стария континент в Минск (Блрс) - индивидуалния старт на 20 км.

Анев допусна само една грешка от 20 изстрела в стрелбата и финишира с време 53:18,1 мин., изпреварвайки двама норвежци - олимпийския шампион с щафетата на 4х7,5 км от Ванкувър `10 и носител на Световната купа за сезон 2010/2011 Тарей Бьо (+3,7 сек., 3 гр.) и Ендре Стрьомсхайм (+11,1 сек., 2 гр.), взели сребро и бронз.

Останалите българи се класираха извън Топ 20 - Владимир Илиев е 23-ти с 6 гр. (+3:57,1 мин.), Антон Синапов е 51-ви с 6 гр. (+6:34,1), а Димитър Герджиков се отказа по средата на трасето, след като направи 7 грешки в първите две стрелби. Участваха общо 104-ма биатлонисти, от които до финала стигнаха 101.

"Разбрах, че скоростта ми не е добра, и затова стрелях по-бавно, а и имаше постоянен вятър. Помогна ми това, че се подготвях в България, а там винаги духа силно през зимата", разказа Анев, който от края на януари бе концентрирал цялата си подготовка към европейското първенство в Минск `19. Състезателят на "Боровец 2016" умишлено пропусна стартовете за Световната купа в Кенмор (Кан) и Солджър Холоу (САЩ) в началото на този месец и през цялото време тренираше в Белмекен с личния си наставник Георги Фъртунов.

Европейската титла е общо шеста за България в историята на континенталните шампионати и едва втора при мъжете. Досега шампиони бяха ставали само Екатерина Дафовска на 15 км в Минск `04 и Павлина Филипова на 15 км в Лангдорф `06 при жените, Владимир Илиев на 10 км в Дужники-Здрой `17 при мъжете, Анев на 20 км при младежите в Банско `07 и Ния Димитрова на 7,5 км при девойките в Осръбле `12.

Освен златото до 21 г. Красимир Анев имаше два сребърни и един бронзов медал при младежите, както и четири сребърни и четири бронзови отличия при мъжете на европейско първенство.