Медия без
политическа реклама

На Гешев и буквата, и духът на закона му пречат

Бъдещият главен прокурор явно не прави разлика между отчетност, контрол, пропаганда и популизъм

Карикатура: Христо Комарницки

Ако концепцията на кандидата за главен прокурор Иван Гешев стане реалност, през следващите 7 години принципите на правовото общество ще бъдат погазвани открито и безнаказано. С то с най-висша благословия! А след тези 7 години едва ли ще е останало нещо за спасяване. Ако на някого подобни констатации му звучат пресилено, просто да си направи труда да прочете това забележително произведение. За съжаление, това едва ли ще е някой от прокурорската квота на ВСС. За тях концепцията е просто формалност. Както казваше един бивш член на съвета - концепциите никой не ги чете. Пък и целият спектакъл около номинацията на Гешев показва, че изборът отдавна е предрешен. 

А с тези възгледи Иван Гешев 

 

изобщо не би трябвало да е прокурор, камо ли главен

 

Защото това, което прокламира, е опасно. Кандидатът очевидно наистина не разбира смисъла на разделението на властите, защото говори за хармонични отношения както със съда, така и с всички разследващи органи. Съдът не е партньор на прокуратурата, нито е борец с престъпността. Той не е там, за да подпечатва обвинителните й актове, както на Гешев и на всички като него би им се искало. Съдът е арбитър, който трябва да е еднакво отдалечен и от прокурорите, и от адвокатите. Само така може да гарантира, че ще отсъжда справедливо.

По същия начин има нещо дълбоко сбъркано и в разбирането на Гешев за партньорство между прокуратурата и медиите. Медиите не трябва да са партньор на прокуратурата, те са кучето пазач на обществото. Нищо че Гешев е свикнал да чете дитирамби за себе си в повечето от тях. И не е редно представител на прокуратурата открито да заплашва издатели, ако нещо в медиите не му харесва. Така правеше настоящият главен прокурор - достатъчно е да припомним "ЦУМ-гейт", който избухна заради мерака му да повлияе върху вестник "Сега" и издателя му. Гешев очевидно се опитва да му подражава - в първото си програмно интервю след номинацията той лепеше обидни етикети и се заканваше открито на медиите, дръзнали да го критикуват.

Гешев се зарича в името на справедливостта, която определя като "продукт", да не се оправдава с буквата на закона. От битността му на прокурор досега личи, че не е особен фен на буквата или духа на закона. Нито на справедливостта.

 

Прокуратурата в момента търси възмездие, не справедливост

 

Показни арести, претърсвания на адвокатски кантори, декларации срещу неудобни медии, публикуване на доказателства. Гешев обещава още, и то по много от същото. На това му вика "откритост" на прокуратурата. А точно гръмките акции и шумната показност на прокуратурата по време на разследванията са довели до не едно осъждане на България. И у нас - по закона за отговорността на държавата, и в Страсбург. Защото много често обвиненията и доказателствата, драматично разказани или показани по медиите, не издържат в съда. И обявените за "абсолютни престъпници" си тръгват не само оневинени, но и щедро компенсирани заради страданията си от суперменската некадърност и показност на прокуратурата. Така че макар и Гешев да маркира като проблем в концепцията си осъжданията на страната ни в Страсбург,

 

реално обещава още дела срещу България

 

С обезщетенията, които ще покрият данъкоплатците. Същите, които Гешев ожалва, че не е честно само те да платят за "криминалния преход". Със сигурност за дългогодишното си пребиваване в прокуратурата Гешев е могъл да направи повече, за да платят и други за тези мрачни времена. Но не е - както стана ясно, първата му присъда по шумно дело бе произнесена съвсем наскоро, и то на първа инстанция - по делото срещу бившия кмет на "Младост" Десислава Иванчева. Тази присъда по никакъв начин не убеди обществото, че прокуратурата си е свършила качествено и съвестно работата. Напротив - още повече засили съмненията за някакви други цели при образуването на това дело.

Може би точно заради лимитираните успехи на Гешев на професионалното поприще голяма част от идеите му за законови промени са посветени на това как да се гарантират присъди за корупция на всяка цена. Макар и схематично описани, те предлагат оневиняване на част от участниците в подобни порочни сделки, за да се осигурят удобните за прокуратурата показания. Това очевидно е единствената надежда, за да се осигурят така нужните за пред Брюксел присъди за корупция. Не че бъдещият главен прокурор е особен фен на ЕК. Той се надява мониторингът на Европейската комисия, който очевидно е

 

пречка пред светлото прокурорско бъдеще,

 

да падне. Не защото очертаваните в него проблеми и слабости са преодолени, а защото са били използвани за вътрешнополитически битки. 

Интересен детайл от концепцията на Гешев е, че той смята, че в момента има форми на отчетност на главния прокурор, които се ползват активно. Той щял да продължи да ги следва и доразвива. Всъщност основната европейска критика към единната и централизирана прокуратура е, че ръководителят й е безконтролен и безотчетен. Според Гешев обаче просто е "създадено усещане", че главният прокурор притежава силна централизирана власт, която му позволява да управлява и контролира всяко дело в прокуратурата. По закон това не било така. Историята досега категорично го опровергава. Както обичаше да казва един бивш вече главен прокурор - "Над мен е само Господ!".

Предизборните обещания на Гешев не звучат като поглед в бъдещето. Те са по-скоро отчет на отиващия си главен прокурор, когото заместникът му не би си позволил да критикува. 32 страници кухи фрази и статистика, цитирана не за да се обяснят проблеми и да се предложат решения, а за да се произнесе пледоария в защита на Цацаров, чието дело Гешев обещава да надгражда. Което не звучи никак оптимистично. Прокуратурата се нуждае от дълбока реформа, за да започне най-после да отговаря на очакванията на гражданите. А не от надграждане на проблемите.

Още по темата