Медия без
политическа реклама

„Факторът Кошлуков“ в БНТ– страх и несигурност сред журналистите

"Реформата“ на новия директор очаквано започна с уволнението на шефа на новините

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Емил Кошлуков уволни първо шефа на журналистите, въпреки че видя проблемите на БНТ в други направления.

Новият генерален директор на БНТ Емил Кошлуков дойде на поста с гръмки обещания за грандиозни реформи, заради които част от членовете на Съвета за електронни медии нарекоха концепцията му „визионерска“. Обаче първите действия на новия началник на „Сан Стефано“ 29 го издават по-скоро като човек, който приказва с размах, но постъпва като чиновник и изпълнява чужди указания. В пресяването пред СЕМ на 4 юли Кошлуков говори мащабно и красиво като Остап Бендер пред жителите на Васюки - за модернизация и технологично преоборудване на телевизията, за качествено ново програмиране, с което тя ще се противопостави не само на частните телевизии у нас, а и на световни гиганти като „Амазон“ и „Нетфликс“. Обясни, че първата му работа ще е да спре източването й през външните продукции, ще увеличи собствените й приходи чрез създаване на качествен маркетингов екип, ще засили прозрачността и отчетността, понеже обществото и данъкоплатците, които издържат обществените медии в страната, все повече държали на това. Говори за „управленски мерки, които да извадят БНТ от кризата и да я въведат в новия век“.

Когато обаче дойде времето за действия,

 

мащабът се спихна

 

"Реформата" на Кошлуков започна очаквано и банално - с уволнението на шефа на журналистите Уляна Пръмова. В допълнение бе закрит и отдел „Връзки с обществеността“. На мястото на Пръмова Кошлуков назначи продуцента на предаването „Още от деня“, на което самият той бе водещ – Мариела Драголова. А бъдещето на пиар дейността на „Сан Стефано“ 29 все още е напълно неясно, като подозренията са, че тя ще премине в ръцете на външна фирма. Освен това Кошлуков уволни програмния директор на БНТ2 Геновева Момчева и шефа на всички канали Надя Костова. Последните две решения засега е трудно да се коментират, тъй като директорът не е обявил кого ще сложи на тези места.

Всъщност всички решения на новия директор досега можеше изобщо да не достигнат до данъкоплатците, тъй като те не бяха обявени официално, а бяха разкрити от други медии. Затова никой в БНТ не обясни защо „реформата" почва с уволнението на шефа на журналистите, при положение че (както стана дума) допреди дни Кошлуков виждаше неотложните задачи за решаване на съвсем други места - лоша работа на рекламния отдел, липса на други важни звена в БНТ, отсъствие на телевизията от платформите, с които младежите гледат телевизия днес - смарттелефони, компютри, социални мрежи и т.н.

Всички тези недъзи, с които Кошлуков обеща бързо и безкомпромисно справяне, след конкурса минаха на заден план. А вниманието на шефа изведнъж се насочи натам, накъдето впрочем всички очакваха да се насочи – към овладяването на най-важното звено в БНТ– журналистическия нюзрум. Решението на директора да отстрани Пръмова толкова спешно изглежда странно на пръв поглед, тъй като именно тя беше човекът, който най-точно можеше да каже на шефа си кой колко работи в новините, има ли нужда от освобождаване на репортери и редактори, от назначаване на нови и т.н. Неща, които и Кошлуков, и останалите претенденти за поста обещаха да анализират внимателно, преди да действат.

Втората причина махането на Пръмова да изглежда странно е, че на фона на

 

всички останали аномалии в БНТ

 

тези в новините не изглеждат да са най-големите. В подкрепа на това е достатъчно да се припомни, че през юни международният институт за изследване на журналистиката „Ройтерс“ обяви БНТ за медията след БНР, на която българите имат най-голямо доверие.

Защо Кошлуков махна Пръмова в края на юли, след като имаше същата възможност и в началото на май, когато за пръв път седна в шефския стол на БНТ като временен директор? Отговорът изглежда ясен – защото като кандидат за директор му се налагаше да дава вид, че ще бъде диалогичен. Докато сега подобно усилие вече не е необходимо, а е време за обратното – в началото на този най-вероятно петгодишен мандат (ГЕРБ вече обяви намерение да удължи мандатите в БНТ и БНР) новият шеф на "Сан Стефано" да създаде страх у журналистите. Ефект, който според хора от телевизията е постигнат, тъй като в стаята на новините вече са се настанили страх и несигурност. Въпреки че само преди няколко седмици Кошлуков увери журналистите, че те са най-важният капитал на медията и че той ще ги остави да работят на спокойствие и без натиск.

А защо новият директор не започва „реформата“ оттам, откъдето казваше, че тя трябва да започне? Може би защото това очевидно ще се окаже доста по-трудно в сравнение с рокадите в нюзрума. Въпреки че темата за справянето с финансовите задължения на БНТ беше лайтмотив в кампанията на Кошлуков, новини в тази посока извън лозунгите преди и по време на конкурса засега няма. И ако нещата продължат по същия начин, обществената медия ще продължи да бъде в

 

състояние на „технически фалит“,

 

както съобщи Кошлуков на 4 юли. Както „Сега“ вече писа, БНТ е заплашена да продължи да излъчва скъпи външни продукции и през есента, и дори през следващата година. Проблемът с тях продължава да виси, след като стана ясно, че предшественикът на Кошлуков - Константин Каменаров, е сключил споразумение с фирма "Еф Хикс Камера" на продуцента Нико Тупарев за закупуването на още 180 броя от кулинарното шоу „Бързо, лесно, вкусно“. Според вътрешна информация един епизод от него струва цели 11 400 лв., като ефективно платимите от БНТ пари са 8256 лв. на брой. Преди дни от екипа на Кошлуков не пожелаха да потвърдят тази цена и как ще излязат от положението, а отговориха само, че "условията, включително и ценовите параметри за производство на кулинарното шоу „Бързо, лесно, вкусно”, както и на други продукции, услуги и телевизионни програми, за които БНТ придобива права за излъчване, към настоящия момент се преразглеждат от новото ръководство".

Към момента е видно още, че Кошлуков се притеснява да назове и имената на хората, с които смята да управлява и „реформира“ БНТ през следващите години. Той още не е посочил петия член на управителния си съвет, който вече трябваше да е избран от СЕМ.  Самият нов шеф на новините на мястото на Пръмова - Мариела Драголова, е казала на подчинените си, че тя е временен вариант и че на по-късен етап ще им бъде представен нов директор на дирекция "Информация". Тайна са и кои ще са т.нар. публични личности, които ще влязат в Обществения съвет на БНТ. За него Кошлуков обясняваше, че той ще има много по-голяма роля при вземането на решения на „Сан Стефано“ 29 през неговия мандат. Засега обаче няма и знак на какъв принцип ще бъдат избрани тези хора. Все повече обаче се засилват слуховете, че в БНТ предстои да се появят нови и нови кадри на близката до Делян Пеевски телевизия "Канал 3", откъдето пристигна и самият нов директор на БНТ. Както и от други медии, които са пряко или косвено свързани с депутата от ДПС. И че само се изчаква удобният момент за това преселение, който би могъл да настъпи с края на предстоящите местни избори.

Още по темата