Медия без
политическа реклама

Проучване на ЕК доказа двоен стандарт при храните в ЕС

Различен състав е установен в една трета от изследвани продукти с еднакви или сходни опаковки, продавани и в България

25 Юни 2019
ЕПА/БГНЕС
Съвместният изследователски център е анализирал 1380 проби, взети от 128 различни хранителни продукта, продавани в 19 държави от ЕС, сред които е и България.

Изследване на продаваните в ЕС хранителни стоки показва, че продукти с еднаква или сходна марка имат различен състав, съобщиха от пресслужбата на институцията. Тестовете са извършени през ноември - декември м.г. от Съвместния изследователски център - службата за научни дейности и познания към Еврокомисията. Направен е анализ на 1380 проби, взети от 128 различни хранителни продукта, продавани в 19 държави от ЕС - България, Германия, Гърция, Дания, Естония, Испания, Италия, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Холандия, Полша, Словакия, Словения, Унгария, Франция, Хърватия и Чехия. Изследваните продукти са подбрани на базата на предложения от държавите членки въз основа на жалби, получени от институции и асоциации за защита на потребителите. Извадката обаче не е представителна за голямото разнообразие от хранителни продукти на пазара на ЕС.

Получените данни показват, че 9% от сравнените хранителни продукти са се различавали по състав, въпреки че лицевата страна на опаковката им е била една и съща. Други 22% от изследваните стоки с различен състав са имали сходна лицева страна на опаковката. В рамките на проучването не са забелязани последователни географски тенденции. От ЕК отбелязват също, че разликите в състава, открити в тестваните продукти, не означават непременно разлики в качеството. При повечето изследвани стоки съставът е отговарял на начина на представяне на продуктите - 23% от тях са били с еднаква лицева страна на опаковката и еднакво съдържание, а при 27% от продуктите разликите в състава им в различните страни от ЕС са били съпроводени от различна лицева страна на опаковката.

Изследването е извършено по хармонизирана методика, разработена от Съвместния изследователски център в сътрудничество с държавите от ЕС. Тя дава възможност за съпоставимо вземане на проби, тестване и интерпретиране на данните в цялата общност. Всички държави членки са били поканени да съберат информация за състава на избраните хранителни продукти, предлагани на техните пазари, като 19 от тях са предоставили данни за 113 маркови продукта и 15 продукта с търговска марка на разпространителя.

МЕРКИ

В речта си за Състоянието на съюза през 2017 г. председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер изрази лична ангажираност към проблема с двойния стандарт при хранителните стоки в ЕС. Оттогава Брюксел предприе различни инициативи като установяване на обща методика за тестване на храните; одобряване на Нов търговски механизъм за потребителите, чиято цел е да се изясни кога наличието на разлика в качеството на продукти е заблуждаваща практика; отпуснати бяха 4.5 млн. евро за решаване на проблема, и др. 

 

Още по темата