Медия без
политическа реклама

Лидерът на ХСС отказва да подаде оставка след разгрома в Бавария

Съюзниците на Меркел ще трябва да търсят коалиция с независими местни консерватори или дори със "Зелените"

16 Окт. 2018
ЕПА/БГНЕС
Лидерът на "Свободните избиратели" Хуберт Айвангер (вдясно) беше във видимо добро настроение на пресконференцията на формацията в Мюнхен.

Християнсоциалният съюз (ХСС), консервативните баварски партньори на германската канцлерка Ангела Меркел, отбелязаха най-лошото си представяне на регионални избори в провинция Бавария от повече от шест десетилетия, предадоха агенциите. ХСС взе 37.2% от гласовете, втора политическа сила станаха "Зелените" със 17.8 на сто, следвани от независимите консерватори "Свободните избиратели", които получиха историческия резултат от 11.6%. Антиимиграционната партия "Алтернатива за Германия"(АзГ) повтори постижението си от националните избори и ще влезе в местния парламент с 10.7 на сто подкрепа от избирателите. Пети са ГСДП с 9.7 на сто от гласовете, следвани от либералите, които минаха на косъм и взеха 5.1%.

ХСС управлява провинцията от десетилетия благодарение на комбинацията от простонародна реторика, обещания да защити родния край и стремежа към икономически успехи, пише "Гардиън". Сега тя може да се коалира със "Свободните избиратели", които вече поискаха най-малко три министерски кресла, или със "Зелените", което също ще е исторически момент, ако се сбъднат подобни прогнози. Други възможни коалиции са със социалдемократите или либералите, но не и и с АзГ, категорични са местни политици и медии.

Всички погледи в момента са вперени в германския министър на вътрешните работи Хорст Зеехофер, който е лидер на ХСС. Спорната роля на Зеехофер в националната политика е смятана за една от основните причини, поради които партията му загуби над 10 процентни пункта в сравнение с предишните регионални избори. Вчера той отхвърли призивите да подаде оставката като лидер на ХСС. "Няма да водя разговори за кадрови промени", заяви Зеехофер в отговор на журналистически въпрос дали ще се оттегли след безпрецедентно лошите резултати на партията му. "Не и по моя инициатива", каза той. В същото време Зеехофер призна, че ще трябва да се направят промени заради "трудните" резултати. Той обаче не даде подробности.

Ръководството на ХСС направи всичко възможно да хвърли вината за нарастващото чувство за нестабилност върху бежанската политика на Меркел. Сблъсъкът между нейния Християндемократичен съюз (ХДС) и ХСС заради бежанската криза едва не доведе до разпадане на нестабилното коалиционно правителство в Берлин. Но през седмиците преди изборите проучвания показаха, че твърдата позиция на ХСС, разклатила коалицията, е довела до загуба на избиратели, решили да подкрепят други партии. Вместо да се прехвърлят към антиимигрантската крайна десница обаче, повечето избиратели подкрепиха либералните "Зелени", които се обявяват в подкрепа на бежанците.

Баварският електорат се оказа по-динамичен в сравнение с времената, когато в провинцията доминираха социално консервативните избиратели и представителите на селските райони. Поне 40 на сто от новите поддръжници на "Зелените" в цяла Германия са предишни поддръжници на дясноцентристките сили, показва проучване на социологическия център "Форза". В същото време миграцията стана причина по-националистическата фракция сред консерваторите да прехвърли подкрепата си към крайнодясната "Алтернатива за Германия".  

Анализ - на 13-а стр.

 

910812 РЕАКЦИИ

Политическото земетресение от Бавария ще се усети чак в Берлин, като след местния вот в южната германска провинция много германски медии вече виждат края на ерата "Меркел". "Ако през пролетта някой все още е вярвал, че още една голяма коалиция, вярно - може и да не е идеалният вариант за управление на страната, но поне ще донесе политическа стабилност и ще предпази социалдемократите от изпадането им в политическо забвение, последните няколко месеца и най-вече тези избори в Бавария показаха колко погрешно е всичко това", коментира в. "Зюддойче цайтунг". Без значение колко усърдно работят дадени министри, това не е достатъчно. "Берлинер моргенпост" пък посочва, че с допълнително отслабения ХСС и с унижената ГСДП ще й става все по-трудно на голямата коалиция в Берлин. ХСС, ХДС и ГСДП губят своето значение като народни партии, коментира "Генераланцайгер".

Ключови думи:

#германия #избори