Медия без
политическа реклама

Джамията "Св. София" провокира гняв в християнския свят

Гръцки евродепутат зове за санкции срещу Турция

11 Юли 2020Обновена
ЕПА/БГНЕС
Базиликата "Света София" в Истанбул заедно с добавените й минарета бе музей, който свидетелстваше, че исторически е била почитана от две религии

Европейските депутати от гръцката управляваща партия "Нова демокрация" започнаха събиране на подписи в Европейския парламент за спасяването на "Света София". Целта на подписката е да набере достатъчно подкрепа, а след това ще бъде изпратена до върховния представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел и генералния директор на ЮНЕСКО Одре Азуле с настояване те да предприемат необходимите мерки за спасяването на "Света София" в Истанбул като обект на световното наследство. Това съобщи в събота новинарският портал Capital.gr., цитиран от БГНЕС

По-рано гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че решението на Турция да превърне катедралата в джамия ще засегне не само отношенията на Анкара с Гърция, но и отношенията й с Европейския съюз и ЮНЕСКО.

Евродепутатите в ЕП ще имат срок до вторник, ако искат да подкрепят гръцката инициатива. В подписката могат да участват представители на всички страни и политически групи, с изключение на крайната десница.

Инициатор за събирането на подписи е заместник-председателят на Европейската народна партия Вангелис Меймаракис.

В петицията се казва, че „турското правителство грубо нарушава международното право и европейските принципи и ценности“. Цитиран е и текст от правилата на ЮНЕСКО, според които всяка „държава трябва да гарантира, че не се правят промени в универсалната стойност на обект на световно наследство, разположен на нейна територия, и че всяка промяна изисква предварително уведомяване от съответната държава на ЮНЕСКО и ако е необходимо, разглеждане на искането му от Комитета за световно наследство. "

Авторите на подписката отбелязват, че „Света София" е образец за църква, и е повлияла както на източното, така и на западното изкуство.

По-рано водещите политици на Гърция, както и политическите партии на страната, излязоха с остри критики към решението на турските власти. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви в петък, че Гърция остро осъжда решението на Турция да превърне храма в джамия. Според премиера този акт ще засегне не само отношенията на Турция с Гърция, но и отношенията й с Европейския съюз, ЮНЕСКО и световната общност като цяло. Въпросът за статута на катедралата ще бъде повдигнат на следващата среща на Върха на ЕС, насрочена за 17-18 юли.

В петък турският Държавен съвет, който е висш административен съд на страната, отмени решението от 1934 г., с което църквата-джамия бе превърната в музей. Веднага след това турският президент Ердоган обяви, че е подписал указ за превръщането на базиликата в джамия, както и че там започват мюсюлмански служби и ритуали. Още вчера мюсюлмани изпълниха площада пред "Света София" в подкрепа на указа, подписан от президента Реджеп Ердоган, с който се сменя статута на базиликата. Мюсюлманите участваха в благодарствена петъчна молитва (намаз) по повод отварянето на джамията, в която на 24 юли ще се извърши първата мюсюлманска молитва. Събралите се на площада отправяха благодарности и молитви за решението на президента.

След решението на Турция да превърне църквата "Света София" в джамия Атина трябва незабавно да наложи санкции на Анкара, да затвори турското консулство в Комотини, музея на Ататюрк в Солун, да затвори границата с Турция, да не отваря джамия във Вотаникос, както и да затвори стотици незаконни джамии като част от санкциите срещу Турция. Това съобщи пред РИА Новости евродепутатът Нотис Мариас. Той е професор в университета в Крит, където преподава институционалната структура на Европейския съюз, предаде БГНЕС.

"Дълги години Ердоган подготвя превръщането на "Света София" в джамия. Поради тази причина като евродепутат многократно съм го осъждал в изказванията си пред Европейския парламент", заяви евродепутатът Нотис Мариас. Той нарече решението на Ердоган за базиликата "провокативно и абсолютно незаконно".

"Решението за превръщането на църквата в джамия е в нарушение на решението на ЮНЕСКО да обяви "Света София" за световно културно наследство. "Света София" не е плячка на Ердоган, тя принадлежи на цялото човечество. Тя е символ на християнството. Превръщайки го в джамия, Ердоган провокира и обижда не само християните, но и цялото човечество", каза политикът. И допълни, че решението на Ердоган изправя света пред дилемата "култура" или "варварство", а към такава дилема не трябва да има никаква търпимост, тъй като това е "ислямски фундаметализъм".

Мариас подчерта, че "незаконното решение на Ердоган да превърне "Света София" в джамия вече е осъдено от Гърция, Русия, ЕС и САЩ, както и от всички християнски религиозни водачи по света.

Франция заяви, че съжалява за решението на Турция. В изявление на френския външен министър Жан-Ив Льо Дриан, оповестено тази сутрин, се казва: "Франция дълбоко съжалява за решението на Турския държавен съвет, с което се променя статутът на музея "Света София", и за последващия указ на президента Реждеп Таийп Ердоган за прехвърлянето на базиликата под контрола на Департамента по религиозни въпроси". Льо Дриан подчертава, че "подобни решения са заплаха за  светския и модерен характер на турската държава". "Целостта на тази религиозна, архитектурна и историческа перла, символ на свободата на религията, толерантността и многообразието, трябва да се поддържа като обект на ЮНЕСКО, вписан в спикъка на световното наследство. "Света София" трябва да продължава да бъде доказателство за многообразието на религиозното наследство, диалога и толерантността", изтъква Льо Дриан.

Световният съвет на църквите, който обединява около 350 християнски църкви, включително протестантски и православни, изрази своята "скръб и тревога" заради решението на турските власти.

Руската православна църква изрази съжаление по повод решението на Ердоган. Решението на турските власти да превърнат музея "Света София" в джамия едва ли ще бъде преразгледано в близко бъдеще, заяви Владимир Легоида, ръководител на синодалния отдел на Московската патриаршия за връзката на църквата с обществото и медиите, предаде ТАСС.

"След като решението е взето окончателно, надеждата ни е, че то ще се промени. Към момента, гледайки близкото бъдеще, нямаме основание да вярваме, че то ще бъде променено. Със сигурност историята ще постави всичко на мястото си", заяви Легоида.

Той отбеляза голямото значение на "Света София" за целия християнски свят. "Ясно е, че официално това е вътрешен въпрос за Турция, но има неща, които надхвърлят официалните решения в страната. Това решение ще бъде възприето негативно в целия християнския свят. Няма как да очакваме друга реакция от християните", обобщи представителят на Руска църква.

По-рано ръководителят на отдела за външни църковни отношения на Московската патриаршия Митрополит Иларион Волоколамски заяви, че превръщането на "Света София" в джамия изглежда като умишлено влошаване на междурелигиозните отношения и ще бъде възприето негативно в Русия.

Московският патриарх и на цяла Русия Кирил заяви в началото на юли, че промяната на статута на "Света София" в Истанбул ще причини дълбока болка за руския народ, а запазването на неутралния статут на катедралата като музей ще помогне за развитието на отношенията между Русия и Турция.

Атина остава последната европейска столица, в която няма джамия. Очаква се до няколко месеца да бъде отворен мюсюлмански храм в района на Атинакос в Атина. След обявяването на независимост от Османската империя през 1832 г. нито едно гръцко правителство не разреши изграждането на джамия в Атина. Десетки хиляди мюсюлмани от Близкия изток, Африка и Индия, обаче, живеят в гръцката столица. Те се молят в незаконни параклиси.

БГНЕС припомня, че "Света София" е основана от византийския император Юстиниан и е открита на 27 декември 537 г. Базиликата е най-големият храм в християнския свят за повече от хиляда години. След като османците превземат Константинопол през 1453 г., църквата е превърната в джамия, но от 1934 г. сградата с указ на основателя на съвременната турска държава Кемал Ататюрк се превръща в музей и е включена в списъка за световно историческо наследство на ЮНЕСКО.

Още по темата