Медия без
политическа реклама

Винетки има тук-там, контрол няма никъде, а АПИ вдигна ръце

От фирмата - доставчик на тол системата, заявиха, че нямат вина за сривовете

Илияна Кирилова
Светослав Глосов и министърът на регионалното развитие Петя Аврамова

Хаосът с продажбата на електронни винетки за автомобилите не намалява и краят му не се вижда, въпреки че продължават уволненията в АПИ. "Поетапното" въвеждане на системата е доникъде и не е ясно кога елементарната услуга ще е достъпна за всички българи. Особено голям проблем това е в малките градчета в страната. Системата все още няма връзка с КАТ и на практика пътните полицаи няма как да осъществяват какъвто и да било контрол. От АПИ продължават да не отговарят на въпросите на "Сега" кога тази връзка ще е факт. Под натиск от премиера Бойко Борисов председателят на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) инж. Светослав Глосов също подаде оставка и тя бе приета. 

За оставката на шефа на АПИ се разбра преди редовното заседание на Министерския съвет вчера. Премиерът Борисов поискал доклад от АПИ и от регионалното министерство за провала на електронното таксуване и по време на разговор със Светослав Глосов и регионалния министър Петя Аврамова настоял за поемане на отговорност. Глосов незабавно изпълнил нареждането. В събота отново по разпореждане на Борисов с постовете си се разделиха отговорникът за електронната система в Управителния съвет на АПИ Веселин Давидов и шефът на специално създаденото към агенцията тол звено Антон Антонов. Отстранен бе и един от съветниците на регионалния министър - Радослав Николов. Реално обаче от постовете си са отстранени всички ръководители, които имат досег с електронната система, а АПИ остава под ръководството на инж. Дончо Атанасов - бивш шеф на агенцията, сега член на управителния й съвет.

Глосов заяви, че е направил "каквото можал" за ведомството. „Трудностите доведоха до неприятни моменти и недоволство от гражданите. Трябва да се поеме повече отговорност от началото на седмицата”, заяви Глосов. Само ден преди това той упорито твърдеше, че няма фалстарт със системата за електронни винетки и проблемите са само моментни затруднения на някои места и ще бъдат отстранени своевременно. В края на миналата седмица Глосов бе категоричен, че АПИ се занимава не само със системата за електронни винетки и затова не би подал оставката заради проблемите с въвеждането на новата система.

Регионалният министър Петя Аврамова обяви, че се работи по "окомплектоване" на управителния съвет на пътната агенция, така че да няма сътресения в работата. Тя дори се похвали, че непрекъснато се работи за въвеждането на нови начини за купуване на е-винетка. "Ако хартиената винетка е била възможна за купуване на 3000 места в държавата, електронната може да се купува на повече от 4000 места. Работим и по идеята да бъдат купувани от 2 хиляди банкомата", отбеляза отново тя вчера. Идеята винетки да се купуват от банкомати бе лансирана от премиера Борисов в края на миналата седмица, макар че е абсурдна на фона на сегашния хаос.

Междувременно омбудсманът Мая Манолова поиска удължаване на гратисния период без глоба за липсата на електронна винетка. Регионалният министър обаче заяви, че това не е необходимо. Изказването й рязко контрастира с отговора, който в. "Сега" получи вчера на питане дали новата винетна система вече има връзка с КАТ и дали е достъпна на таблетите на пътните полицаи. От КАТ обясниха, че все още нямат никаква връзка, не е ясно кога тя ще бъде направена и че за въвеждането на електронната система е отговорна единствено АПИ.

На фона на пълното объркване от АПИ снощи пуснаха бодра информация, че от началото на кампанията на 17 декември миналата година са продадени 114 705 електронни винетки за над 7.8 милиона лева - незначителен брой за такъв период, като се има предвид колко са регистрираните у нас автомобили. В това число очевидно влизат и задължителните плащания от транзитно преминаващи леки коли и тирове. Започна продажбата на електронни винетки на касите и в бензиностанциите ОМВ. Плащането може да бъде и в брой. От 8 януари 2019 г. е в ход поетапната продажба на е-винетки в клоновете на "Български пощи" в цялата страна. Електронна винетка може да бъде купена на каса и платена в брой в областните пътни управления, в офисите на Easy Pay и на мобилния оператор А1, пише в съобщението на АПИ. От него обаче се разбира още, че са монтирани общо 34 терминала за самотаксуване за купуване на електронна винетка на 16 гранични контролно-пропускателни пункта. Обещанието е до края на седмицата да бъдат монтирани апарати и по други ГКПП-та.

 

Без вина виновни

Фирмата - доставчик на системата за електронни винетки - австрийската "Капш", вчера най-после наруши мълчанието си. Тя приветства плановете на българските власти за провеждане на задълбочени проверки на сроковете и резултатите във връзка с въвеждането на системата за електронна винетка. И дава важни пояснения - конвертирането на хартиена винетка в електронна, което създаде сериозни проблеми и бе отменено, не е предмет на договора. "Капш" не е отговорна и за уебсайта, свързан с конвертирането на винетки, както и за плащанията в брой за електронни винетки.

Според сключения с АПИ договор обхватът на работата включва доставка на контролни превозни средства, централна изчислителна система за електронни винетки и тол таксуване и оперативен център за данни, онлайн магазин за продукти за таксуване за използване на пътната мрежа (което не включва водещата информационна уебстраница bgtoll.bg), 500 терминала за самообслужване и мобилно приложение. Според техническите изисквания, заложени в тръжната процедура, собственикът на системата АПИ отговаря за техническата и търговската експлоатация на системата, както и за процеса на правоприлагане. Компанията е осигурила напълно работеща, тествана и одобрена система. Преди предаването на системата на АПИ, започвайки от септември 2018 г., заедно с АПИ и Световната банка в качеството ѝ на официален съветник "Капш" е провела обширни изпитания от край до край за всеки компонент, приложение, функционалност и подсистема, предмет на договора. Те потвърждават, че системата е напълно функционираща.

На 14 декември миналата година е подписан и приемно-предавателен протокол за предаване на системата за електронна винетка и прилежащите й активи. След подписването на протокола терминалите за самообслужване, центърът за данни, онлайн магазинът, автомобилите за контрол, правоприлагането и другите системни компоненти са изцяло под контрола на АПИ. "Капш" отговаря за гаранционното обслужване на компонентите на системата, допълват от компанията.