Медия без
политическа реклама

Русия спря пилотираните мисии в Космоса

Екипаж на кораба "Союз" се приземи в Казахстан след авария

12 Окт. 2018
ЕПА/БГНЕС
Руската космическа агенция "Роскосмос" публикува снимка на шефа на Роскосмос Дмитрий Рогозин (вдясно) и американския астронавт Ник Хейг след аварийното приземяване в Казахстан.

Русия замрази всички свои пилотирани космически мисии след авария в ракетата носител на космическия кораб "Союз МС-10", предадоха агенциите. Инцидентът стана вчера сутринта при изстрелване от космодрума в Байконур. Руският космонавт на борда Алексей Овчинин (Русия) и американският му колега Ник Хейг (САЩ) са оцелели без травми. Екипажът се приземи, след като капсулата на апарата е успяла да се отдели навреме, а парашутите са се отворили.

Космонавтите са докладвали, че нещо не е наред, защото са усетили, че изпадат в безтегловност в момент, в който е трябвало все още да бъдат приковани за седалките от ускорението. Спасителната система на кораба обаче е сработила и капсулата с двамата космонавти се е отделила навреме. Въпреки това пътят им към Земята е бил доста некомфортен, защото са изпитали много силно гравитационно притискане. Аварийното (балистично) спускане на капсулата е под много по-остър ъгъл към земната повърхност и подлага хората на огромно натоварване. Според РИА „Новости“ космонавтите са били подложени на огромно претоварване – 6 G. Овчанин и Хейг са били транспортирани в Москва за медицински прегледи, предаде ТАСС. Анонимен източник съобщил за руската агенция, че състоянието на двамата не е съвсем добро, но без да дава подробности. От руския Централен военен окръг заявиха, че Овчинин и Хейг са прегледани от медици, които са намерили състоянието им за добро. Двамата са извадени от аварийната капсула с помощта на специализирана техника.

 

940712 ПРОБЛЕМИ

Двигателите на втората степен на ракетата „Союз“, която трябваше да достигне до Международната космическа станция, изключиха около две минути след излитането от космодрума в Байконур. В резултат космическият кораб се е разделил на отсеци и се е активирал парашутът. Овчинин и Хейг трябваше да прекарат шест месеца в станцията и да работят по серия от научни експерименти. "Съюз" е една от най-старите ракети, но едновременно с това има славата на една от най-безопасните, коментира Би Би Си. Това е първата авария в съвременната руска космонавтика, предишният подобен случай е през 1983 г., отбелязват руските медии.

Ключови думи:

#союз#авария