Медия без
политическа реклама

Русия разследва US астронавти за саботаж на космическия кораб „Союз“

13 Септ. 2018
ЕПА/БГНЕС
Пробитата дупка на руския космически кораб „Союз“

Специална комисия към Руската космическа агенция „Роскосмос“, която разследва инцидента с разхерметизирането на космическия кораб „Союз“ на 30 август, смята, че умишлената повреда е извършена от американски астронавти, съобщи в."Комерсант". Според източници на вестника възможно е действията на американските астронавти да са били провокирани от заболяване на един от тях и желанието им час по-скоро да се завърнат на земята, за да може той да получи адекватни здравни грижи. Според неназован източник досега комисията е установила, че пробивът на обшивката е бил направен, когато корабът вече се е намирал в космическото пространство. На извършителя са му били необходими няколко опита, а оставените следи са характерни за работа в безвъздушно пространство. Според „Комерсант“ от „Роскосмос“ вече са изискали от НАСА копие на записите от персоналните видеокамери на астронавтите и техните медицински картони. В случай че от американска страна откажат сътрудничество, „всякакви допълнителни въпроси относно тяхната съпричастност към инцидента ще бъдат излишни“, смята източникът.

Във вторник ръководителят на Руската космическа агенция официално заяви, че комисията не е могла да определи точните причини за пробива в обшивката на космическия кораб „Союз МС-09“. Според него „ситуацията е много по-сложна“ от очакваното. Дмитрий Рогозин обаче отказа да коментира версията за саботаж от американски астронавти.

 

ОПРОВЕРЖЕНИЕ

Американският командир на експедицията МКС-56 Ендрю Фойстел заяви, че отверстие в корпуса на "Союз" не е могло да бъде направено по време на полет в околоземната орбита, съобщи тв. Си Би Ес Нюз. "Аз мога категорично да кажа, че без съмнение никой от екипажа няма отношение към случката и смятам за позорно и странно това, че някой си губи времето да твърди, че в това е замесен екипажът", каза Фойстел. Той се надява разследването да установи причините за случилото се и отново похвали бързите действия на екпижа на МКС, които спряха изтичането на въздуха от "Союз".