Медия без
политическа реклама

Пострадалите при взрива в Хитрино ще трябва да връщат пари

МВР
2 години след взрива в Хитрино продължават разправиите между пострадалите и кметството. Наказани за трагедия все още няма

С пореден абсурд се сблъскаха пострадалите при взрива на цистерна с пробан-бутан на 10 декември 2016 г. жители на Хитрино. Те трябва да възстановят парите, които са били похарчени за поставяне на дограма на разрушените им къщи, съобщи Нова телевизия. Става дума за четири сгради, които първоначално са били предвидени за ремонт, а впоследствие - за изграждане наново.

На 11 декември Турхан Сали получава писмо от Община Хитрино, че трябва да върне дограмата, поставена на старата му къща. Тя се намира на метри от жп катастрофата. "Беше каменна зидария и нямаше как да се ремонтира. През пролетта на 2017 г. бяха поставени прозорци и врати и така живяхме до лятото. През септември ни казаха, че къщата ще се събори и ще се построи наново", обясни Турхан. Никой не му е казвал да запази дограмата. Той изнесъл багажа си, а по време на събарянето на сградата бил на работа. 

Жената, която живее в съседство - Айнур Сали, също получила покана за възстановяване. Когато разбрала, че къщата й ще бъда съборена, за да я изградят наново, тя отишла да живее в съседно село. Когато се върнала, работниците й обяснили, че изхвърлили всичко, както и дограмата.

Йонка Делева също трябва да върне в общината дограма от старата си къща. Тя казва, че имало обаждане от кметството - за да кажат, че сменените прозорци и врати трябва да се приберат. Синът й намерил фирма, която да свали дограмата и на въпрос към кметството къде да я занесат, им отговарят да я складират където намерят. В един момент обаче дограмата изчезнала.

Кметът на Хитрино Нуридин Исмаил посочи, че вероятно се касае за недоглеждане от страна на общината, която не предупредила собствениците, че трябва да пазят дограмата. "Трябва и собствениците да бъдат заинтересовани в опазването на тази дограма. Ето в последствие излиза, че е двойно финансиране. И ние искаме или сумата, или дограмата да се възстанови, защото това е виждането и на фонд "Социална закрила", казва той. Той уточнява, че се касае за 4 подобни случая, а общата сума е около 7-8 хиляди лева.

Пред NOVA изпълнителният директор на фонд "Социална закрила" Марина Сандова посочва, че целта не е да се ощетят лицата, защото те са пострадали и без това много от инцидента. Тя посочва, че към фонда собствениците не трябва да връщат пари. Общината ще предприеме мерки, ако преценят да обезвъзмездят хората.

 

Бавно и безславно

При взрива на цистерната в Хитрино загинаха 7 души, а 29 бяха ранени. Разрушени са цели улици и сгради. Цялото село бе евакуирано заради заплаха от обгазяване.

На 25 октомври 2017 г. окръжната прокуратура в Шумен внесе в съда обвинителен акт срещу двамата машинисти Димитър Михнев и Радослав Петков, управлявали влака, който дерайлира. Те бяха обвинени, че са управлявали влака в нарушение на правилата. Делото срещу тях започна на 15 януари 2018 г. по съкратената процедура. Двамата не се признаха за виновни. Първоначалната версия за  катастрофата беше висока скорост. Впоследствие бе представена експертиза, че причината за взрива е горяща печка близо до ж.п. линията.