Медия без
политическа реклама

НОИ обяви ощетяването на 31% от хората за "неутрален" ефект

От института съобщиха предварителни резултати от нов анализ за последиците от промените в пенсионната формула

19 Март 2019ИСКРА ЦЕНКОВА
Илияна Кирилова

До края на тази седмица експертите на НОИ ще завършат анализ на новата формула за изчисляване на пенсиите. Това обяви социалният министър Бисер Петков, след като най-накрая наруши мълчанието си по скандалното орязване на правата на бъдещите пенсионери. Реакцията му идва три седмици след публикацията на "Сега", която насочи вниманието към проблема с новите правила за определяне размера на пенсията. 

Часове след изявлението на Петков НОИ публикува на сайта си предварителни резултати от "последваща оценка на ефектите от влезлите в сила разпоредби на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2019 г.". Ощетените вече не са 37%, както твърдеше НОИ преди месец, а 31.3%. И това институтът го оценява като "неутрален ефект".

Според НОИ "изключването на доходите за 1997, 1998 и 1999 г. и налагането на ограничение върху крайната стойност на индивидуалния коефициент води до увеличение в размера на коефициента за 56.8% от обхванатите лица, без промяна остават размерите на коефициента на 11.9%, а при 31.3% се получава намаление". Новата прогноза е правена въз основа на данни за 67 881 осигурени лица, на които от НОИ са изпратени уведомителни писма през 2018 г., че им предстои да навършат изискуемите години за пенсия през следващата година. 

Ощетяването на 31% от бъдещите пенсионери НОИ определя като "неутрален ефект" за системата, очевидно стъпвайки върху усреднените данни, че общо промените ще доведат до увеличение с 0.3% на индивидуалния коефициент на хората, които трябва да се пенсионират тази година. Оттам изчисляват, че "от гледна точка на бюджета на държавното обществено осигуряване, очакванията са промяната да доведе до намаление на разходите за пенсии с 9.1 млн. лв. за 2019 г., което е само 0.09% от общия разход за пенсии, заложен в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за настоящата година".

Не е ясно в последните прогнози включен ли е ефектът от другата промяна във формулата, гласувана през 2015 г., но влязла в сила от тази година - отпадането на трите най-благоприятни години преди 1997 г. Тя беше направена от Ивайло Калфин и в съобщението на НОИ не се споменава.

"Нека видим какво ще покажат данните, които НОИ ще представи и тогава ще се прецени наистина дали има основание нещо да се променя, или тези опасения, които бяха изложени на база на изнесената от НОИ непълна информация, съответно не се подкрепят от данните, които ще получим", заяви министър Петков. Той обеща да бъде направен по-пълен анализ, който да покаже в какви интервали може да се очаква увеличение или намаление на пенсиите на хората и на база на този по-задълбочен анализ въпросът ще бъде допълнително обсъден.

ЗА ЕДНИ МАЙКА...

Зад нищожните за института суми и зад "неутралния за системата" ефект се крият индивидуални случаи, върху които "Сега" полага усилия да хвърли светлина от три седмици. Сред тях има хора, които ще загубят една трета от очаквания си доход след пенсиониране благодарение на новата формула. Те не бяха предупредени за това - промените бяха прокарани през декември през бюджета на държавното обществено осигуряване. Това също ги ощетява - в някои случаи дори ранното пенсиониране с намалена до живот пенсия е по-изгодно от новата формула.

За разлика от тези граждани, чиито права социалният министър едва сега забеляза, редица привилегировани категории получиха по 3 години отсрочка при неблагоприятни за тях пенсионни промени - така беше при полицаи, военни и целия сектор "Сигурност", така беше и при съдебната власт, когато им се въвеждаше възраст за пенсиониране.

Вчерашните изявления на НОИ и на социалния министър Бисер Петков потвърждават за пореден път и негативите на още една порочна практика на управляващите - да прокарват фундаментални промени без финансова обосновка и без оценка на въздействието. Прогнозите до какво ще доведе промяната във формулата тръгнаха от 48% ощетени (според Бисер Петков, декември 2018 г.) до 37% (според писмен отговор до "Сега" от НОИ на 11 февруари 2019 г.), до 31.3% сега.

 

ФАБРИКА ЗА ТРОЛОВЕ

Скандалът със засегнатите от новите правила бъдещи пенсионери прескочи и в социалните мрежи след публикация на Гроздан Караджов във "Фейсбук". В нея авторът повдига неудобната за политиците тема и ги обвинява за мизерията, на която обричат хиляди хора. Караджов кори депутатите, че те, както и социалният министър Бисер Петков, са минали в дълбока нелегалност, след като скандалът излезе наяве. "Логичният въпрос е защо се прави всичко това? Щеше да е смешно, ако не беше цинично обяснението на НОИ, че така спестявали на хората обикалянето по фирмите в търсене на документи! Истината е, че така се спестяват пари – както видяхме по-горе, между 2 и 4 млрд. лв. за двадесетина години! За гигантския държавен бюджет това е капка в морето. Особено като се има предвид как с лека ръка управляващите прахосват пари за обречени проекти като АЕЦ „Белене“ и „Турски поток“, пише в статията си Караджов.

Под предлог, че статията съдържа обидни думи, "Фейсбук“ блокира текста му. "Няма как да не се съглася с „Фейсбук“! При тази пенсионна система пенсия наистина е обидна дума – за всички, които години наред съвестно са се осигурявали, за да бъдат за пореден път ощетени от държавата, която гледа на техните бели пари за достойни старини като на касичка за попълване на дупки всякакви. Очевидно е обаче, че „Фейсбук“ не се е водил от подобни размисли и страсти, още повече че в текста ми няма обидни думи. Администраторите на социалната мрежа реагират така, когато голям брой потребители протестират срещу дадената публикация. Всичко това ни води към единствено логичния извод, че става дума за злонамерена организирана атака на фабрика за тролове", написа вчера Гроздан Караджов в поредната си "Фейсбук" публикация, озаглавена "Пенсия стана обидна дума".

Ключови думи:

НОИ, формула, пенсии

Още по темата