Медия без
политическа реклама

И в подслушванията не се чува Иванчева да иска подкуп

Посредникът Дюлгеров: Работя за 15% от сумата

БГНЕС
Спецсъдът чу във вторник записи от подслушванията на Петко Дюлгеров, обвинен като посредник на подкупа.

Името на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, обвинена в получаване на подкуп от строителя Александър Ваклин, не се споменава и в изслушаните до момента по делото записи от подслушване във връзка с искане на подкуп. Слушането им започна във вторник с разговорите между Ваклин и обвинения като посредник бивш кмет на района Петко Дюлгеров.

Записите започват от момент, когато Ваклин вече е уведомен от Дюлгеров за исканата първоначална сума от 70 хил. евро. Как самият посредник е бил уведомен за парите, не става ясно. Дюлгеров обаче твърди, че сериозно убеждавал Иванчева да приеме парите. В един от записите той обяснява, че разговорът бил голяма разправия и накрая се изнервил. "Тя отначало не искаше и дума да става, но направих всичко възможно", заявява той с обяснението, че й е заявил, че "има и други неща, които може да се вършат". Посредникът няколко пъти казва на строителя да приготви парите, а той отвръща, че е готов.

Дюлгеров определя и собствената си цена в един от разговорите: "Значи, виж сега, моите условия, аз по принцип, нали, горе-долу, работя за 15% от сумата, зависи к'ва е. Но това ще го уточним с тебе, това не е проблем". В следващ разговор обаче той вдига мизата и до 20%, като обяснява, че това зависи от сложността на задачата. Никъде Дюлгеров не споменава името на Иванчева, като вместо това говори за "нея". Ваклин пък я нарича "шефката", докато двамата уточняват дали може да се организира среща. За такава настоява строителят с аргумента, че иска гаранции лично от кметицата, че документите за останалите му четири блока в "Младост" няма да се бавят, ако плати. Дюлгеров обаче му казва, че Иванчева не иска да се виждат. Ваклин е провокиран от голямата сума пари, за която казва, че не е "за закуски". Той казва, че исканата сума даже "не е в рамките на разумното". В противен случай можел да каже "не ме интересува как се случват нещата, важното е да се случват". Това изказване силно се разминава с твърденията му, че никога не би се съгласил да даде подкуп.

Голяма част от разговорите между Дюлгеров и Ваклин са на здравословна тема. Строителят се оплаква от ангина и болно гърло. Дюлгеров пък го съветва как да се лекува. Наред с това Дюлгеров му лансира и други проекти: метростанция да се казва "Владимир Вазов", телевизионни предавания и др. 

Мъж, който чакал заедно с Ваклин пред кабинета на Иванчева, твърди, че имал оферта срещу 15 хил. лв. "да се справят" с кметицата. Това се чува в друг запис, направен в районната община. Според защитниците на Иванчева на записа се чува как непознатият мъж казва: "Ти не знам дали знаеш, аз имам оферта, специализираната прокуратура за 15 хил. лв., те да я направят". Качеството на записа обаче бе изключително лошо и се стигна до спорове какво точно се чува. Съдия Иво Хинов също не можа да прецени каква е точната реплика.

 

ПРОВАЛ

Свиканата от правосъдния министър Цецка Цачева във вторник спешна среща за условията в арестите бе провалена от главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър Младен Маринов. И двамата заявиха, че имат неотложни ангажименти и не могат да присъстват. Не стана ясно с какво са ангажирани. Цачева свика срещата, след като омбудсманът Мая Манолова разпространи снимки от килията на Иванчева и Петрова. На тях се виждат унизителните условия, в които са настанени. В килията на Иванчева и Петрова е настанен и трети човек, стана ясно по време на делото. Според тях това допълнително е влошило ситуацията, защото в помещението вече няма никакъв въздух - прозорецът не се отваря. Петрова поиска съдебните заседания да не са целодневни, защото нямала сили да ги издържи. "За мен тази пренаселеност е следствие от безобразната практика прокуратурата да иска най-тежките мерки за неотклонение, независимо от това дали разполага с доказателства или не, и съдът да се съгласява в 98% от случаите с това", заяви адвокатът й Емануил Йорданов.

 

ЦИТАТ

"Следствените арести в България от времето на тоталитаризма се използват като извънпроцесуален инструмент за процесуална принуда, за изтръгване на самопризнание и за удобни на обвинителната теза показания от задържаните лица."

Адвокат Михаил Екимджиев по Нова тв