Медия без
политическа реклама

И информационните системи на митниците и МВР се сринаха

Гражданите имаха проблеми с кандидатстването за паспорти и шофьорски книжки, а новият софтуер за вноса блокира стотици камиони със стока на границата

15 Яну. 2019МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Системата на КАТ периодично блокира, но никой не е поел отговорност, нито мерки това да не се случва.

Поредна порция софтуерни изненади се стовариха на бизнеса и гражданите. Цял ден вчера гражданите напразно чакаха на опашки за нови паспорти и шофьорски книжки. Новата информационна система на Агенция "Митници" пък блокира вноса в страната миналата седмица. Камиони със стока престояха с дни на паркингите, защото имаше затруднения с електронното подаване и обработване на митническите декларации. Противно на уверенията за дигитализация с облекчения за бизнеса, се оказа, че хартиените формуляри в митниците са набъбнали двойно. 

Поредните софтуерни проблеми на администрацията идват на фона на пълен хаос с електронните винетки и новата електронна страница, която ще ги управлява, както и след епичните проблеми на сайта на Търговския регистър, който се срина през миналото лято за 3 седмици. 

Технически проблем е причината информационната система на МВР за издаване на документи за самоличност и документи от КАТ напълно да блокира и цял ден да не се извършват административни услуги, тъй като служителите на гишетата нямаха достъп до базата данни. На извънреден брифинг беше обявено, че не става дума за хакерска атака, както и че системата е частично възстановена, но работи много бавно. Всъщност МВР и КАТ само издаваха документи, но не приемаха заявления за нови. Едва привечер проблемът бе отстранен и МВР обяви готовност да приема посетители, докато има желаещи. Системата на КАТ и на паспортите се срива почти всяка година, но редовно проблемът се подценява и нито се посочват причините за това, нито някой понася отговорност.

Причина за затруднението по митниците е новата информационна система за вноса - МИСВ, която започна да функционира от 7 януари. Търговци и митнически агенти алармираха, че електронното подаване на декларации за внос в новия модул на информационната система непрекъснато дава грешки и това бави освобождаването на товарите. "Кой ще плати начислените ни неустойки и пропуснатите ползи от неработещия софтуер?", възмущаваха се изнервени вносители. Те поискаха някой да понесе отговорност за последствията.

От Агенция "Митници" заявиха пред в. "Сега", че затруднения е имало само в първите два-три дни от старта на МИСВ и до края на миналата седмица те са били преодолени, като в момента вече се обработвали обичайните до 1500 декларации на ден. Освен това проблемите дошли от търговци, които не са се запознали предварително с новите изисквания и не са знаели как да попълват новите митнически документи. "Те бяха публикувани още през април миналата година, като през ноември пуснахме напомняне, че всички икономически оператори, които осъществяват внос от трети страни, трябва да заявят достъп до МИСВ и да делегират права за митническо представителство до 7 януари", посочиха от митниците. От агенцията твърдят, че в течение на годината е имало семинари и обсъждания на новия начин на деклариране.

След 7 януари съществуващите профили за електронно подаване на митнически декларации за внос и за временно складиране са престанали да бъдат активни и това също е създало затруднения за фирмите, които не са обновили профилите си в новата система.

От Националното обединение на митническите агенти (НОМА) обаче посочиха, че проблемите все още не са отстранени напълно. "Да, част от грешките в подаването на данните са допуснати от операторите, но има и проблеми, за които все още е трудно да се идентифицира откъде идват", коментира за в. "Сега" Миряна Калчева от ръководството на сдружението. Тя обясни, че има спецификации, които изискват конкретно записване в точно определени полета, и не е ясно защо системата ги отхвърля - дали защото не е спазен форматът, или има проблем в софтуерната програма. "В момента сме в разговори с Агенция "Митници" и с разработчиците на софтуера и се опитваме да действаме максимално адекватно. За съжаление има случаи, които все още не са решени", каза Калчева.

Ситуацията се усложнява и от вътрешното преструктуриране на агенцията. От 7 януари досегашните митници се закриват и на тяхно място се създават пет нови териториални дирекции - Тракийска (с обхвата на митница Пловдив), Югозападна (с обхвата на митници Югозападна, Столична и аерогара София), Дунавска (с обхвата на митници Русе, Свищов и Лом), Северна морска (с обхвата на митница Варна) и Южна морска (с обхвата на митница Бургас).

Закриващите се учреждения е трябвало да довършват митническите формалности за операциите до 00.00 часа на 7 януари. Започнатите, но неприключени към този час операции трябва да се довършват от правоприемащите структури. Това също е объркало вносителите, тъй като в документите е трябвало да посочат нови наименования, нови кодове и банкови сметки. Публикуваната за преструктурирането информация на сайта на Агенция "Митници" е с дата 4 януари, петък - време, твърде кратко, за да могат икономическите оператори да реагират към 7 януари.

Новата митническа информационна система за вноса е поредна мярка за уеднаквяване на митническите декларации в страните от ЕС. Процесът на унифициране е започнал през 2016 г. и вносът от трети страни е последният от модулите, които България въвежда.