Медия без
политическа реклама

Хазартът вече е по-голям рекламодател от мобилните оператори

"Националната лотария" оглавява класацията с похарчени 13 милиона евро за шест месеца

Търкането на билетчета е най-популярният хазарт у нас.

Рекламните бюджети на хазартните компании в България вече са почти изравнени с тези на банките и другите кредитни институции и категорично изпреварват парите, които мобилните оператори и автомобилните фирми дават за популяризирането си в медии. Това личи от данните за първото полугодие на годината, публикувани от специализираната агенция "Медиа клуб". Огромната заслуга за разрастването на хазартния бизнес е на играта "Националната лотария", която за втора поредна година се очертава като рекламодател №1 у нас. Лотарията е похарчила за телевизионна и печатна реклама около 13 милиона евро от началото на 2018 г., показва статистиката. С тези разходи тя изпреварва с около милион евро компании като "Лидл" и две фирми от фармацевтичната и хранителната индустрия и с доста повече представители на хранително-вкусовата промишленост като "Кока-Кола".  През м.г. "Националната лотария" даде за реклама около 23 милиона евро, пак по данни на "Медия клуб". Ако темповете на експанзия през тази се запазят, в края й томболата за търкане на билетчета ще надмине миналогодишното си постижение с поне десет на сто.

В списъка с рекламодателите от хазартния бранш присъстват още четири фирми. Те заедно формират бюджет от около 22 милиона евро за т.г. С подобна инвестиция не могат да се похвалят нито телеком компаниите, въпреки че в техния списък фигурират и трите GSM оператора заедно с още две фирми, нито автомобилните вносители, където също има пет дружества. Общите разходи на телекомуникационния сектор са около 18 милиона евро, а на търговците на коли - около 13 милиона. Ако се съди по отчисленията за реклама, хазартният бизнес генерира по-голям бюджет и от индустрията за продажби на битова химия - перилни препарати, препарати за съдове и т.н. Общият бюджет там е около 16 милиона евро.

 

ЖАЛКИ ОПИТИ

Разрастването на хазарта бие на очи, като се има предвид, че през т.г. различни институции в страната уж се бяха заели със задачата да ограничат проникването му във все по-широки кръгове от обществото. Проучване на Центъра за изследване на демокрацията показа, че за близо 10 години приходите от хазартни игри в България са се удвоили и само за 2017 г. са стигнали над 3 млрд. лв. при платени данъци от едва 117 млн. лв. за 2016 г. Така тази индустрия заема 3 на сто от БВП у нас при нормален за Европа от 1 на сто. Най-голяма печалба е регистрирана от игрите с търкане на билетчета. Междувременно "Обединени патриоти" внесоха законопроект, който предвиждаше пълна забрана на телевизионната реклама на игри на щастието. През юни обаче с гласовете на ГЕРБ и БСП бюджетната комисия в Народното събрание реши да отложи приемането му за неопределено време, като го изпрати на Европейската комисия за съгласуване. Това се случи въпреки изявленията на лидерите на двете парламентарни групи - Цветан Цветанов и Корнелия Нинова, че партиите им ще подкрепят проекта.