Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и патриотите пращат в небитието електронното гласуване

Месеци преди вота за евродепутати управляващите решиха да променят Изборния кодекс

17 Ноем. 2018ЙОАНА ПЕТРОВА
Снимка: Архив
Така излеждат машините за гласуване, представени преди време от ЦИК.

Управляващите партии отново искат да ремонтират Изборния кодекс. ГЕРБ и "Обединени патриоти" са решили за пореден път да отложат за неясното бъдеще електронното гласуване, става ясно от техен съвместен проект, депозиран в деловодството на Народното събрание. Освен това коалицията предлага ограничения на машинното гласуване, което продължава да е фикция, макар че по закон трябваше да бъде въведено повсеместно още за президентските избори през 2016 г. 

ГЕРБ и патриотите се канят да отложат  въвеждането на електронния вот за неопределено време с проста хватка - премахват от Изборния закон текста, който изисква да се осигури възможност за дистанционно гласуване на изборите за членове на европарламента догодина. 

Електронно гласуване трябваше да има след 1 януари 2018 година, но поради липса на готовност, а явно и на политическа воля, това не се случва. Ето че сега се очертава ново отлагане, при това без никакви срокове.

С други промени управляващите предлагат "поетапно" въвеждане на машинно гласуване, въпреки че то вече трябваше да е опция за избирателите навсякъде в страната. Според проекта Централната избирателна комисия  (ЦИК) ще решава точно в колко секции да има машинно гласуване, като има изискване да не са по-малко от 1000 - а общият брой на секциите е около 12 500. Освен това се предлага машини за гласуване да се поставят само в секции с повече от 300 избиратели.

Законопроектът предвижда техниката да се поръчва чрез държавното предприятие "Информационно обслужване", което при необходимост ще може да използва и подизпълнител.

 

БЕЗ 15/15

Друга изборна новост, която предлагат управляващите, е премахването на номерата, с които партиите, коалициите и инициативните комитети фигурират в бюлетините. Целта е да се избегне феноменът "15/15", при който избирателите се подвеждат и гласуват с преференция за кандидата от листата, чийто номер съвпада с този на партията. 

Такава промяна обаче би затруднила възрастните и ниско грамотните. Има хора, които трудно се ориентират и им е по-лесно да запомнят номера на партията, за която да гласуват, а не да я търсят в списъка и евентуално да се объркат от сходни наименования", са коментирали неофициално експерти от ЦИК, цитирани от Mediapool.