Медия без
политическа реклама

ЕС отказва да спаси Тереза Мей и Брекзит

Британският парламент ще гласува споразумението до 21 януари

12 Дек. 2018
ЕПА/БГНЕС
Британският премиер Тереза Мей (вдясно) се срещна заради Брекзит с германската канцлерка Ангела Меркел в Берлин. Преди това Мей посети за кратко холандската столица Хага и разговаря с премиера Марк Рюте.

Няма никакво пространство за предоговаряне на споразумението за оттеглянето на Великобритания от ЕС, заяви пред Европейския парламент в Страсбург председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер. Той добави, че е изумен от заявките на британския премиер Тереза Мей, че ще се опита да предоговори условията. "В края на ноември постигнахме споразумение с британското правителство. Ще разговарям отново с премиера Мей", допълни Юнкер. "Сделката, която постигнахме, е най-добрата и единствено възможната. Няма никакво пространство за предоговаряне. Има място за пояснения и тълкувания, но без преразглеждането на текста, това трябва да бъде ясно на всички", каза шефът на ЕК,  Той отбеляза, че големият проблем е т.нар. предпазна мрежа между Ирландия и Северна Ирландия. "Решени сме да направим всичко възможно тази мярка да не бъде прилагана, но е необходимо да я предвидим", поясни Жан-Клод Юнкер.

Преди това председателят на Европейския съвет Доналд Туск съобщи, че ще включи в дневния ред на заседанието на европейските държавни и правителствени ръководители тази седмица точка, посветена на въпроса с напускането на Великобритания. "Няма да предоговаряме споразумението, включително за "предпазната мрежа", но сме готови да обсъдим с какво можем да улесним одобрението на договора от британска страна", добави Туск.

Британският премиер Тереза Мей ще се опита в Брюксел да търси гаранции за начина, по който ще се прилага предпазният механизъм. "Предпазната мрежа" предвижда Обединеното кралство да остане в "единна митническа територия" с Европейския съюз, мярка, която би ограничила възможностите на Лондон да договаря търговски споразумения с трети страни за голямо съжаление на привържениците на т.нар. чист развод с Брюксел. Освен това то ще осигури на британската провинция различен режим от този в останалата част на Великобритания - недопустима ситуация за северноирландската Демократическа юнионистка партия (ДЮП), която е съюзник на Мей в парламента.

 

ТЕНДЕНЦИЯ

Двете страни си дават срок до 1 юли 2020 г. да ратифицират споразумение, което би заменило предпазната мярка в "протокола за Ирландия и Северна Ирландия". Ако не бъдат готови на тази дата, Лондон и Брюксел си оставят възможността да удължат - еднократно и за ограничено време - периода на прехода. В произволен момент след изтичането на преходния период ЕС или Великобритания могат да сметнат, че протоколът вече не е необходим. Решението обаче двете страни трябва да вземат заедно. Британският премиер Тереза Мей ще насрочи дата за гласуване на сделката по Брекзит в парламента до 21 януари, заяви нейният говорител, след като първоначалното гласуване беше отложено поради липса на подкрепа.

Ключови думи:

Брекзит

Още по темата