Медия без
политическа реклама

"Ела бе, момиче, да ми гласуваш където трябва"

Машинният вот протече с доста проблеми за участниците в изборния процес

Иван Тодоров се отнася с настроение към патилата си, застанал пред инструкциите за машинен вот, от които май голяма полза няма. Снимка: Диян Иванов

Варна, секция в Икономическия университет, малко след 10.30 часа. Мъж на около 60 години пристъпва към изборната комисия. Попитан е машинно ли ще гласува, или по стандартния начин. "Няма значение", свива рамене той, насочвайки се към машината. Дават му карта. Следващите 90 секунди протичат така:

Човекът стои зад екрана, натиска го няколко пъти с пръст. Пред него, без да вижда самия монитор, стои прав служител на комисията, който очевидно е там, за да съветва при затруднения. "Абе, нещо не става", казва гласоподавателят. "Натиснахте ли "Преглед", пита някой от комисията. "Да, ама не става, блокира", отвръща той. "Не може да блокира, натиснете…", чува се нов глас. "Абе, натискам, ама не помръдва". Питат го дали е вкарал картата докрай, дали е натиснал туй или онуй. "Абе, момиче, ела тука да ми натиснеш където трябва, няма страшно, ела…", поизнервя се той, молейки жена от комисията да натиска екрана вместо него. Тя пристъпва леко, поглежда, мижейкислед стотни на колебание се дръпва. По-оправен е неин колега, който успява да надникне откъм екрана: "А, блокирала е наистина!". След още малко залисия вотът е упражнен. Финалът обаче е изненадващ: "А, ама то не отчете преференцията!", казва гласоподавателят. Питат го дали я е отбелязал, той отговаря отрицателно, след което е полят със здрав разум: "Трябваше да я отбележите!".

Мъжът се казва Иван Тодоров. "Ами исках да гласувам машинно, гледал съм им клиповете с указанията, ама явно не става тази работа. Изкараха картата накрая и я вкараха пак, за да заработи уредът", обяснява на излизане той. Смее се, не личи да възприема като край на света неуспеха с преференциятаС нея или без - все тая, просто след ошашавянето е забравил да я отбележи. Край него жена преписва име от таблото с листите, очевидно за да го запомни - понеже индивидуалните кандидати не са посочени в бюлетината.

Пак във Варна имаше проблем и в 41-ва секция в Руското училище. "Беше 7.10 часа. Казаха, че машината не работи. Извиниха се. На излизане пак се извиниха", обясни гласоподавателят Свилен Иванов. Подобни сигнали бяха многобройни от цялата страна. Във Видин например една от машините даде дефект още в деня за размисъл, а техниците обяснили, че не може да бъде поправена или подменена. На две места в страната имаше и недоставени машини.

Централната избирателна комисия (ЦИК) обаче не прояви особена тревога.  "В 7 секции е преустановено машинното гласуване. Случаите са прекалено малко като процент от общо 3000 машини", заяви говорителят й Александър Андреев в деня на вота. Машинното гласуване било спряно именно във видинска секция и още в Кърджали, Перник, Сливен, Шумен и две софийски урни. На други 5 места пък вотът бе временно преустановен. Едно от тях бе в софийския район "Подуяне", а другият говорител Таня Цанева описа проблема така: "За съжаление, при откриване на изборния ден и при първоначалния протокол - нулевия, не е обърнато внимание нито от техниците, нито от секционната избирателна комисия, че в две секции машините са разменени. Това означава, че когато флашпаметите пристигнат в изчислителния център в РИК в края на изборния ден, те няма да могат да бъдат разчетени". Тя заяви още, че ще се наложи ръчно преброяване в тези две секции. В самото начало на изборния ден пък бе съобщено, че в Перник, Кърджали, Добрич и Пазарджик гласуването се е забавило малко. 

Проблемите всъщност започнаха още в събота. Неразбирателство между доставчика на машините "Сиела Норма", МВР и членове на секционни комисии доведе до среща в ЦИК по въпроса. Проблемът бе кога точно и колко време отнема инсталирането на машините. "Има проблеми с полицията. Почти всички техници са "арестувани", заяви председателят на ЦИК Стефка Стоева. "На много от местата хората трябва да седят и да чакат", потвърди Иван Тодоров от фирмата. Опонира им директорът на Главна дирекция "Полиция" Христо Терзийски: "На много от местата техниците смятаха, че сутринта, като отидат в 6.00 часа и си получат машините, едва ли не ще отидат в СИК-овете и изборните места, ще ги монтират и ще си заминат. Няма как да стане, при условие че не са отворени самите секции".

В крайна сметка ЦИК отново отчете разминаванията за незначителни, "стиковката" като цяло била добра.

"Абе, какво да ви кажа, и избирателите, и ние се учим в движение", каза пък член на секционна комисия от Пловдив в отговор на въпрос доколко самата комисия е в час с машинния вот. Тъй де, цял ден вчера бе едно поредно голямо учене.

НЕДОВЕРИЕ

Като цяло машинното гласуване всъщност не създава сериозни проблеми, сочат наблюдения на репортери на в. "Сега". Не навсякъде обаче се спазваше изискването всеки гласоподавател да бъде питан по какъв начин иска да гласува - машинно или с хартиена бюлетина. Често избирателите, особено по-възрастните, проявяват недоверие към новата технология. Машините след проблема със сертифицирането им бяха доставени в секциите, монтирани и тествани буквално в последния възможен момент. Повечето от политиците от своя страна предпочетоха хартиените бюлетини. Затова и едва ли е изненадващо защо въвеждането на напълно машинно гласуване се отлага с години. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?