Медия без
политическа реклама

Държавата ще "награди" с милиони евро нарушителите с къщи за гости

Съдът обяви за нищожна методиката, по която са глобявани провинилите се по Програмата за развитие на селските райони

Снимка: Архив
Вече бившият земеделски министър Румен Порожанов и неговата приемничка Десислава Танева ще има какво да обясняват по Програмата за развитие на селските райони.

Заради управленска некомпетентност или умишлено оставена врата за злоупотреба санкции за милиони левове, наложени за нарушения по една от най-големите европрограми, ще останат за сметка на данъкоплатците. Това следва от решение на Върховния административен съд, с което Методиката за определяне на санкциите след плащане по проекти по Програмата за развитие на селските райони 2007– 2013 г., утвърдена от изпълнителния директор на ДФ "Земеделие", окончателно е обявена за нищожна. 

Сега всички установени нарушители ще имат една година да си поискат парите от държавата. Това ще могат да направят дори и тези, чиито глоби са потвърдени окончателно от съда. Не е ясно какви санкции са наложени по тази методика за цялата ПРСР. Само за къщите за гости санкциите са за над 10 млн. лв. В разгара на скандала с къщите за гости прокуратурата нареди проверка на всички 746 проекта за общо 202 млн. лв, както и на фонд "Земеделие". Земеделският министър Румен Порожанов, който е и бивш директор на ДФ "Земеделие", пък подаде оставка. 

Според съда директорът на фонда, който по това време е точно Порожанов, не е имал право да издаде методиката. Директорът на фонд "Земеделие" не е овластен нито от конституцията, нито от закон да издава подзаконови нормативни актове, каквато е въпросната методика. "Липсата на компетентност винаги води до нищожност на издадения акт", се казва в решението. Тъй като това е основен порок, съдът не се задълбочава върху други аргументи. Отбелязано е само, че в методиката не са посочени правните основания за приемането й, а и тя не е обнародвана в "Държавен вестник", което само по себе си също е достатъчно, за да бъде обявена за нищожна.

По време на делото от прокуратурата също пледират срещу методиката. От фонда пък поддържат, че документът, макар и непубликуван в "Държавен вестник", е можело да бъде издаден от изпълнителния директор. Председател на петчленния състав, взел окончателното решение, е шефът на ВАС Георги Чолаков.

Изчислението на точната щета за данъкоплатците е трудно, защото заради липсата на обнародване няма дата на влизането в сила на методиката, съдът също не е могъл да я установи, пише "Икономист". От данните на файла, с който тя е качена на сайта на фонд "Земеделие", става ясно, че той е създаден през ноември 2015 г. и е актуализиран през януари 2017 г. И в двата периода изпълнителен директор на фонда е Румен Порожанов. Най-вероятно незаконната методика се прилага от края на 2015 г., когато започва разплащането на проектите, одобрени в края на програмния период, през 2013 г. Това бяха все големи проекти за къщи за гости, за инфраструктура и канализация в селски общини, за изграждане на спортни зали.

Индикация за размера на проблема дават и делата, стигнали до ВАС, в които се оспорват санкции, наложени по методиката. Само за 2018 г. те са над 45, а от началото на 2019 г., след решението на тричленния състав по казуса - са над 60. Експерти очакват още по-голяма лавина от дела.

ДФ „Земеделие“ обеща да коригира методиката според решението на ВАС. Според фонда по този начин ще бъдат избегнати бъдещи претенции от страна на бенефициенти, санкционирани съгласно отменената методика. Всички проекти по ПРСР 2007 – 2013г., намиращи се в етап на мониторинг на изпълнението, ще продължат да бъдат под контрол на методиката, която отговаря на разпоредбата на съда. 

"Дори спешно да бъде приета нова методика, вече проверените проекти няма как да бъдат санкционирани отново", обясниха пред "Сега" обаче административни съдии. 

 

ЖАЛБОПОДАТЕЛЯТ

Във ВАС делото срещу методиката е образувано по жалба на Сдружение "Венетица". В процеса са присъединени жалбите на ЕТ "Д. Славейкова", ЕТ "ЕР-АЙ-ДЖИ-Г. Попова", ЕТ "Т. КИПРОВА-Ловен и селски туризъм", "Валентино ПГМВ" ЕООД и ЕТ "В. Павлова-ВМ". Всички те настояват, че методиката е нищожна, тъй като е издадена "извън правомощията и при липса на компетентност на изпълнителния директор на ДФ "Земеделие".

"Венетица" е сдружение на хора с увреждания. В Долна баня, където е и седалището му, има къща за гости със същото име. Според регистъра на сайта "Биволъ", който разкри злоупотребите с евросредства при къщите за гости, сдружение "Венетица" е субсидирано с 226 394 лв. за проект по ПРСР 2007-2013 "Интегриран туризъм чрез: Създаване на постоянна изложба на местното етнографско и културно наследство на гр. Долна баня и експонирането му посредством компютърните технологии".

 

Още по темата