Медия без
политическа реклама

Депутатите зорлем избраха нов вицепремиер с неясни ресори

Марияна Николова замени Валери Симеонов, но все още не знае какво точно ще работи в правителството

Илияна Кирилова
Въпреки че бе началник на кабинета на предшественика си, Марияна Николова поиска две седмици, за да се запознае със ситуацията във ведомството.

Под строй и в отсъствието на премиера Бойко Борисов депутатите от ГЕРБ, ВМРО, НФСБ и „Воля” приеха оставката на вицепремиера Валери Симеонов, избраха на негово място началника на кабинета му Марияна Николова и закрепиха коалицията.

Въпреки че се регистрира за кворума, "Атака" демонстративно не се появи в залата, като стана ясно и че не е подписала и номинацията на новия вицепремиер. БСП и ДПС гласуваха против рокадата с мотив, че не са съгласни с избора на Николова. От притеснение, че назначението на новия заместник на Борисов може да не мине, мнозинството реши оставката на Симеонов и нейния избор да се гласуват анблок въпреки предложението на ДПС процедурите да се разделят. То обаче получи мощна подкрепа от "Воля", чийто лидер Веселин Марешки все по-явно се изживява като част от управляващото мнозинство. „Ние искаме вие да се изказвате”, обърна се той към опозицията от името на управляващите. Марешки получи специални поздравления от лидера на ГЕРБ в парламента Цветан Цветанов.  

Досегашният вицепремиер Симеонов също бе в Народното събрание, но не влезе в пленарната зала. Той не се появи и в стаята на парламентарната група на "Обединени патриоти". Според служители в парламента Симеонов изгледал целия дебат в кабинета на зам.-шефа на парламента Емил Христов от ГЕРБ. От следващата седмица Симеонов трябва да се завърне в събранието като депутат.  От него си тръгва Миглена Александрова от „Атака“. С това балансът на силите в „малката“ коалиция се променя - ВМРО остава с 11 депутати, докато НФСБ ще е с 9, а „Атака" - със 7.        

Първоначално ГЕРБ опитаха да приключат набързо точката по смяната на двамата вицепремиери. След първото изказване на Драгомир Стойнев от БСП водещият Емил Христов попита има ли други мнения. Настана пауза, в която опозицията чакаше някой от управляващите да вземе думата. Желаещи обаче нямаше и Христов обяви край на дебата, макар че лидерът на БСП Корнелия Нинова и нейни колеги почнаха пак да вдигат ръка. Отначало Христов покани Нинова да се изкаже, но вместо това на трибуната се качи Цветанов. Той нахока Христов, че отваря наново дебата. „Моля председателстващия да бъде принципен, БСП вдигнаха ръка, след като бяха закрити дебатите”, каза Цветанов. Това накара Христов да промени решението си. Той каза, че няма да даде думата на Нинова, което разгневи БСП. „Ако Емил Христов си представя, че с процедурни хватки ще ми отнеме думата, си мислете за Димитър Главчев”, предупреди тя. В крайна сметка бе дадена 15-минутна почивка и се проведе председателски съвет. След него Христов обяви, че единодушно е било решено дебатите да продължат.

Въпреки че за пледоарии около рокадата на Симеонов с Николова отиде почти цялото парламентарно време, депутатите не зададоха нито един въпрос на новия вицепремиер - нито за бъдещата му политика, нито как е стигнала до поста, нито какво мисли за изказването на предшественика си за „уж болни деца на кресливи майки”. Рамадан Аталай определи Николова като „новата прелест на управляващите”.  

Въпреки че досега беше шеф на кабинета на Валери Симеонов, Николова поиска време, за да се запознае с работата, която трябва да върши. Тя дори не знае ще запази ли ресорите на Симеонов. "Това е прерогатив на министър-председателя", каза тя. В правителството Симеонов отговаряше за икономическата, за социалната и за демографската политика. Николова все пак обяви, че сред приоритетите й е повишаването на доходите. "Интерес за мен представляват и децата. Те са нашето злато. Ако ресорната отговорност е свързана с Държавната агенция за закрила на децата, аз ще искам да ми бъдат представени конкретни мерки и въпроси, които касаят здравето на детето", каза още Николова.

 

КАРИЕРА

Според сайта на МС новият вицепремиер е от Ботевград. Завършила е публична администрация и административни практики в СУ „Св. Климент Охридски“, магистър е по право в Нов български университет и има магистратура по право на ЕС и стопанско управление. Била е адвокат към Софийската адвокатска колегия, както и юрисконсулт в „Топлофикация София". Заемала е различни длъжности в Министерството на държавната администрация. Била е директор на правния отдел в земеделското министерство и член на УС на фонд „Земеделие“. Работила е и в Агенцията за метрологичен и технически надзор, а също и като шеф на правния отдел на НЕК. От май 2017 г. е началник на кабинета на Симеонов.