Медия без
политическа реклама

Цацаров ще брани прокурорите от медии и адвокати

Илияна Кирилова
Сотир Цацаров

Главният прокурор Сотир Цацаров лично се зае с изработването на процедура за публична реакция в случаите, когато са засегнати независимостта и доброто име на обвинител или следовател. Той даде пример за случай, в който е било засегнато името на прокурор - при делото за срутената сграда на ул. "Алабин". След произнасянето на оправдателните присъди наблюдаващият прокурор Милко Момчев коментира, че те са заради свидетел, който е сменил показанията си. В отговор защитата поиска дисциплинарни санкции срещу него, докато ръководството на прокуратурата го защити. Според Цацаров обаче това не е достатъчно. Трябвало да има механизъм и прокурорската колегия във Висшия съдебен съвет да реагира.

Цацаров обясни, че се включва в работната група, за да има синхрон. С него върху правилата ще работят и трима от членовете на прокурорската колегия.

Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет се дистанцира от Стандартите за независимост на съдебната власт, приети от съдийската колегия през ноември 2018 г., защото се отнасяли предимно за съдиите, и реши да си прави свои. В тях ограниченията за медиите бяха основен акцент - имаше препоръка да се криминализира намесата в работата на съдебната власт като атаките, неправомерното влияние или въздействието върху магистрати по неподобаващ начин, във връзка с изпълнението на служебни задължения. Имаше и идея за "нормативни гаранции за обективно медийно отразяване". Все неща, които според правозащитниците могат да бъдат ползвани за цензура.

Цацаров оцени високо тези идеи, затова може да се очаква, че в прокурорските правила ще се предвиди защита и от журналистите. В сервилните на управляващите медии няма критики срещу прокуратурата.

Ключови думи:

Сотир Цацаров

Още по темата