Медия без
политическа реклама

Борисов зачеркна Шенген като национален приоритет

"Дори и да съм опозиция, няма да приветствам влизане в това пространство", заяви в Берлин българският премиер

EPA/BGNES
Премиерът Борисов обясни на домакина си Александър Добриндт, председател на групата на ХСС в Бундестага, че на България не й изгодно да бъде в Шенген. Той бе почетен гост на програмното заседание на групата на Християнсоциалния съюз.

Премиерът Бойко Борисов на практика зачеркна един от националните приоритети и отдалечи силно България от влизане в Шенгенското пространство, след като заяви, че никой в страната не иска това да се случи. Това стана ясно след изявления на министър-председателя в Берлин след среща с председателя на парламентарната група на ХСС Александър Добриндт.

"Не знам дали в момента е изгодно за България да влезе в Шенген. Ние ползваме всичката шенгенска система в сферата на борбата с тероризма, контрабанда, наркотрафик, на 100 процента имаме обмен с всички германски и европейски служби", започна Борисов. Веднага след това съобщи, че страната няма проблеми с мигрантите, идващи от Турция. "С Турция споразумението ни работи, благодарение на личното ни разбиране с президента Ердоган нямаме натиск откъм Турция", заяви Борисов и се оплака от Гърция, която е в Шенген и "в момента на практика е външна граница на това пространство". "Всеки ден връщаме на Гърция по 100-150 мигранти, всеки ден !", каза Борисов и добави: "Ако Александър (Добриндт - б.р.) каже: "Вие сте в Шенген" днес, утре те (мигрантите - б.р.) ще напълнят България!", прогнозира българският премиер и прати журналистите да ходят да питат "хората в България искат ли мигранти. Ако щете, питайте и в Германия".

Борисов определи неприемането на България в Шенген с българската поговорка "Всяко зло за добро". Накрая той категорично каза, че "дори и да съм опозиция, няма да приветствам влизане на България в Шенген заради външната граница". За да е още по-убедителен в позицията си, както и за да разясни "безсмислеността" на членството на България в Шенген, Борисов натърти, че и сега на австрийско-германската граница продължава да има физически контрол. Наскоро германските медии съобщиха, че се планира наесен той да отпадне.

Берлинската изява на Борисов всъщност е поредният му остър завой по темата "Шенген". Преди няколко седмици, докато още кандидатът на социалистите за председател на Европейската комисия Франс Тимерманс имаше шансове за поста, Борисов пусна видео от тяхна среща в Брюксел. На нея той убеждаваше Тимерманс, че ако стане шеф на ЕК, трябва да падне мониторингът на България, както и страната да влезе в Шенген.

През май т.г. Борисов обидено обясняваше, че България не се е засилила към Шенген. "Изразих своите претенции, че Шенгенското пространство не го охраняват добре. Ние с Турция имаме споразумение и го спазваме перфектно. Нашите проблеми са с гръцката граница. Моля да направите така, че Шенгенското пространство да се пази добре. Сега ние се пазим от Шенгенското пространство“, каза Борисов в София след среща отново с германски политик  - премиера на Бавария Маркус Зьодер.

Последователен противник България да стане част от Шенген е Холандия заради проблемите с престъпността и корупцията у нас. "Присъединяването на България към Шенгенското пространство е един от приоритетите на страната ни", каза Борисов на среща с холандския външен министър Стеф Блок на 3 юни в София. 

Когато стана премиер преди 10 години, той обеща, че България ще влезе в Шенген. Миналата година се спекулираше, че страната ще бъде допусната поне по въздух, но и това не се случи.