Медия без
политическа реклама

Борисов разгроми БСП напук на скандалите

При рекордно ниска избирателна активност депутати в ЕП пращат още ДПС, ВМРО и градската десница

27 Май 2019Екип на Сега

Въпреки серията от тежки корупционни скандали през последния месец ГЕРБ успя категорично да спечели европейските избори с 30.5% и така отбеляза 12-ата си победа. Прогнозите за стабилна преднина на управляващата партия пред БСП се оправдаха - социалистите останаха втори с 25%. ДПС затвърди реномето си на трета политическа сила с малко под 13%, а ВМРО - на основна партия в патриотичната десница със 7.5%. "Демократична България" остана пета с резултат, близък до избирателната бариера от 6.5%, и до последно няма да се знае дали ще има евродепутат. 

Въпреки че гласуването в България по закон все още е задължително, избирателната активност вероятно ще отбележи негативен рекорд. Към 19 часа тя бе 28.8%, което е с близо 10% по-ниско от предходните европейски избори, показват данните на "Алфа рисърч". На практика до урните отидоха под 2 млн. души.

Пълен провал претърпяха патриотичните формирования "Атака" и НФСБ, както и "Воля" - всички те останаха далеч под бариерата. От независимите кандидати най-добре се представи осъдената на първа инстанция Десислава Иванчева - бивш кмет на столичния район "Младост". Тя спечели 1.2%. 3.1% от гласовете отидоха за "Не подкрепям никого".

Според последните прогнозни резултати на "Алфа рисърч" ГЕРБ запазва представителността си в ЕП - 7 евродепутати. БСП ще има 5, а ДПС - 3. ВМРО и ДБ пласират по един. "Галъп" смята, че окончателното разпределение ще е 6-5-3-2-1, т.е., че ВМРО печели един мандат за сметка на ГЕРБ. 

Над 42% от избирателите са използвали правото си на преференции, което означава, че до последно няма да има яснота за окончателното подреждане на листите. 

Социолозите бяха единодушни, че премиерът Бойко Борисов и неговите обиколки из страната, които бяха излъчвани на живо във Фейсбук и обилно отразявани от останалите медии, са основната причина за мобилизацията на избирателите на ГЕРБ. "Борисов остава и ще управлява още дълго. Той винаги изненадва, от 2006-а насам", коментира финансовият министър Владислав Горанов.

БСП не е успяла да се възползва от скандалите около ГЕРБ, като неправилно е заложила на лайтмотива за нуждата от предсрочни избори. Георги Свиленски от БСП обяви пред журналисти, че партията прави паралелно преброяване. Очаква се днес да бъде свикано заседание на ИБ на БСП, което ще излезе с позиция за следващите стъпки на партията.

Голям е отливът в подкрепата за ДПС. Една от причините е, че избирателите на движението в Турция нямаха право да гласуват. Другата обаче е сериозната криза в движението, която очевидно не е преодоляна въпреки залеза на отцепниците около Лютви Местан и публично поисканата прошка от избирателите от почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Въпреки недоразуменията около транспортирането и инсталацията на избирателните машини гласуването с тях протече спокойно - най-вече заради добрия интерфейс.  

Засилена активност имаше пред секциите в чужбина. Само в Никити, Гърция, гласуваха над 700 избиратели. Към 19 часа бюлетините в Халкидики свършиха и се наложи външно министерство да осигури още. 

103 жалби и сигнали постъпиха в ЦИК до 18 ч. Голяма част от тях бяха от избиратели, които не се намират в списъците. ЦИК санкционира 4 социологически агенции заради предварително разгласяване на данни за вота. Комисията нареди на медии да премахнат подобни данни от социологически агенции.