Медия без
политическа реклама

Борисов прибягна до любимия си ПР ход за фирми с "витаещи съмнения"

13 Окт. 2018

Премиерът Бойко Борисов нареди  „Джи Пи Груп” да бъде извадена от проектите с европейско и държавно финансиране. Той е разпоредил  на председателя на УС на АПИ Светослав Глосов да намери законови механизми за това.

В момента с европейско финансиране фирмата „Джи Пи Груп” изгражда пътна отсечка в Кърджалийско, третия лъч на метрото в София, както и два проекта за реконструкция на трамвайни релси, и бе избрана за изпълнител на тунел "Железница" на автомагистрала "Струма".

Не мога да допусна,  при толкова усилия, които полагаме и единствените ми претенции към сторителните кампании са били качество и срок да се спазва. Никакви други и затова съм възложил на Глосов, спазвайки  закона, да намери форми още днес „Джи Пи Груп” да  бъдат извадени от поректите с европейско или държавно финансиране. Има фирми за надзор, има компетентни органи, които получават заплата за това, и са го проспали. Прокуратурата да ги обвини и вкара в затвора. Аз не съм разследващ орган, моята политическа воля стига до там всеки, който е заподозрян и тече разсредване, да го извадя от конкурсите и да си докаже правотата, ако е такъв”, заяви Борисов.

"Джи Пи Груп" в момента е във вихъра на два скандала. Тя изпълнява ремонта на ул. "Граф Игнатиев" в София, който предизвика множество критики заради некачественото си изпълнение. Фирмата се разследва и за нередности при изпълнение на европроекти. Сигналът за злоупотребите на строителната фирма „Джи Пи груп” беше подаден до прокуратурата от вицепремиера Томислав Дончев след разследване на сайта „Биволъ”. Преди дни главният прокурор Сотир Цацаров обяви, че проверката е прераснала в досъдебно производство и е наложен запор върху превод за 14 млн. евро по Закона за мерките срещу изпирането на пари.

Не е ясно на какво точно основание компанията може да бъде извадена от проектите. За "късмет" на Борисов фирмата реши сама да се откаже от изграждането на тунел Железница на магистрала "Струма, за чийто изпълнител е избрана, тъй като имало "има реална опасност от неспазване на графика за изпълнение на проекта, което създава риск от загуба на средства" от ОП „Транспорт 2007-2013 г.”. Не е ясно каква ще е съдбата на софийските проекти, по които фирмата работи.

Това е вторият път, когато Борисов прибягва до подобен ПР ход. През 2016 г. той спря търг за строителството на магистрала "Хемус" заради "витаещи в обществото съмнения". Тогава едната засегната фирма бе отново "Джи Пи Груп",  другата бе "ПСТ груп".

"Търгът бе направен законно, но заради обществените съмнения около него, реших да го отменя. В обществото витае, че едната фирма изпълнител е свързана със Златев, а другата с Пеевски, въпреки че по документи нямат връзка“, заяви Борисов. Попитан защо спира сделка по съмнения, премиерът отговори: „Да кажем, че и аз нещо съм проверил“.

За да не бъде съдена държавата от двете компании, премиерът е наредил търгът да бъде отменен заради липса на пари. Общата стойност на двата лота е 800 млн. лв. „Днес няма пари, утре ще има, финансовият министър ще намери“, каза още Борисов. Той обеща, че двата лота на „Хемус“ ще бъдат строени, но след нов търг, след който да не остават съмнения в обществото.

„Някакви гадове са казали, че спирането на търга е било продиктувано от външни посолства. Искам веднага да им кажа, че няма нужда някой да ми казва какво да сторя. Това са гадове, медии бухалки и негодници“, заяви Борисов.

Самата поръчка за "Хемус" предизвика скандал заради изключително кратките срокове, в които бе избран изпълнител. Само седмица след отварянето на офертите бе публикувано крайното класиране на строителите на 60 км от Ябланица до разклона за Плевен/Ловеч. От него стана ясно, че 500 млн. лв. отиват в консорциум начело с "ПСТ груп", а 300 млн. лв. - в "Джи Пи груп". Офертите на победителите надвишаваха почти два пъти прогнозната стойност.

При повторния търг обаче отново бе избран консорциум, в който влизат фирми от кръга с "витаещите съмнения".