Медия без
политическа реклама

Синдикат иска промяна при пенсионната добавка от учителския фонд

Според тях трябва да се увеличи значението на общообразователните предмети, природните науки и изкуствата, "като не се препъваме в STEM инерцията"

30 Юни 2020
Юлиан Петров

Синдикат „Образование“ поема кампания за промяна в механизма за ползване на добавката от учителския пенсионен фонд, съобщават от профсъюза. Оттам настояват тази добавка да се начислява пропорционално към педагогическите специалисти и всички, ползвали ранното пенсиониране, да могат да я получават.

Става дума за добавка към пенсията, формирана в Учителския пенсионен фонд, създаден през 1997 година с участието на КТ „Подкрепа“ и КНСБ. Работодателите на учители и директори внасят задължително осигурителна вноска в размер на 4.3% към професионалния фонд, на базата на което може да се ползва пенсиониране при учителите 3 години по-рано от възрастта и стажа за трета категория труд. През 2020 г. учителите придобиват право на ранна пенсия за осигурителен стаж и възраст при навършване на възраст 58 г. и 6 месеца от жените и 61 г. и 3 месеца от мъжете и учителски осигурителен стаж 25 години и 8 месеца за жените и 30 години и 8 месеца за мъжете, уточняват от синдиката.

Оттам посочват, че от 31-ви март 2001 г. с промяна на Кодекса на труда и перефразиране на хипотезата за прекратяване на трудовия договор, с отпадане на трактовката за пълна пенсия и нейната смяна с "...при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст", се формира съдебна практика за ранно пенсиониране на учители от страна на техния работодател. "Вредата нямаше да е пълна, ако не се прибавяше и лишаване на учители и директори от добавката от учителския пенсионен фонд, която според чл. 69в, ал.3 е 0.33% за всеки месец вноска, след придобиване на право на ранно пенсиониране. Или казано накратко, философията на добрата пенсионна политика, наречена ранно пенсиониране на учителите, се превръща във вреда", казват от синдиката. Според тях вредите са няколко - ползвайки ранно пенсиониране, учителят получава срочно по-ниска пенсия и се лишава завинаги от добавката, която формира с вноски в учителския пенсионен фонд. Т.е. сега учителите сега са изправени пред избора - или ранно пенсиониране, или ползване на учителския пенсионен фонд, като това решение може да взема и неговият работодател.

От синдикат „Образование“ посочват, че по тяхно предложение скоро предстои прекратяване на част от негативите на ранното пенсиониране, като волята на работодателя се отнеме и учители и директори сами започнат да вземат това важно за тях решение. Това ще се случи, ако парламентът гласува предложения проект за промени на Кодекса на труда, предложен от социалния министър Денца Сачева и с мандата на образователния министър Красимир Вълчев. Справедливостта според синдиката обаче е възстановена наполовина, защото остава наказанието към учители и директори, които, макар и по собствено желание, ползват ранното пенсиониране, като НОИ ги лишава пожизнено от добавката, която те самите формират.

Затова и подемат кампания въпросната добавка да се начислява пропорционално към педагогическите специалисти. "Категорично всички, ползвали ранното пенсиониране, трябва да получават част от добавката от учителския пенсионен фонд. Тогава вече ще можем да преформулираме ранното пенсиониране от вреда към необходим и важен компенсаторен механизъм към учителската професия", смятат от синдиката, допълвайки, че според запознати точно такава е била и философията на създаване на УПФ през далечната 1996 година.

 

ПОДКРЕПА:

Синдикат „Образование“ подкрепя интегрираните изпити в края на 7-и клас, предложени от МОН, става ясно от позицията на синдиката. "Образователната система в България е фокусирана към два предмета, които доминират в изпити и матури. А последните са приоритизирани имагинерно като КПП-та към по-хубави и мечтани средни или висши училища. Разбира се това статукво генерира и разцвет на частните уроци. Това се задълбочава с годините, макар и да говорим за желание да обърнем тази философия", посочват оттам. За да се променят нещата, според тях трябва да се увеличи значението на така наречените общообразователни предмети, природните науки, изкуствата, "като не се препъваме в STEM инерцията, която сякаш ни е обзела". "Защото, ако дигитализацията е мост, то изкуството е цяла ценностна система", смятат от профсъюза.

Още по темата