Медия без
политическа реклама

Тайнствен строител строи нелегално по трасето на "Струма"

Разследване откри, че някой е правил сондажи и временни пътища в района на Кресна, без да е избран изпълнител

12 Февр. 2019АЛИСА ИВАНОВА
bTV
Сателитните снимки показват осем промени в района на бъдещото трасе на „Струма”, за които институциите не са и чували.

Под носа на държавата по трасето на магистрала "Струма" тайнствени извършители дупчат земята за сондажи и прокарват пътища, а институциите нищо не знаят. Това разкри разследване на фондацията "Антикорупционен фонд" (АКФ).  Парадоксът е, че работите са в участъка Крупник - Кресна, за който бе обявена обществена поръчка през миналия август, но все още няма избран изпълнител. Става дума за т.нар. източен обход, който бе избран като вариант за преминаване през Кресненското дефиле.   

Антикорупционният фонд започнал разследване по темата, след като декември получил сигнал, че още преди да е приключила обществената поръчка, някой (може би бъдещият победител) извършва подготвителни и проучвателни действия по трасето на бъдещата магистрала. Експерти на АКФ направили проучване на място и открили над 7 километра временни пътища и следи от сондажи в района на Кресна. Вчера Би Ти Ви огласи резултатите и потърси коментари от "отговорните институции". Оказа се, че пътната агенция и горското стопанство, на чиято територия няколко месеца са текли "подготвителните" работи, са изненадани от разкритията и нищо не знаят.

От фонда разказаха за в. "Сега", че са проучили и сателитни данни, получили са свидетелства и от местни хора, а и при огледи на място са открили маркировъчни колчета и сондаж в една от отсечките. Очевидци твърдят, че са виждали машини на фирмите "Главболгарстрой" и "Геострой" . 

Въпреки доказателствата, сателитните снимки и анализите държавните институции вчера обясняваха, че не знаят за никакви сондажно-строителни дейности и за използване на тежка техника в района. Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) заяви, че нищо не е възлагала. "Към момента няма избрани изпълнители и сключени договори, въз основа на които да бъдат извършвани строителни дейности по бъдещото трасе на магистрала „Струма“ през Кресненското дефиле", съобщи пътната агенция. От горското стопанство в Кресна, на чиято територия са прокарани временните пътища, също казаха, че не са разрешавали никакви работи. 

От „Геострой” отрекоха тяхна техника да е била в района. „Главболгарстрой” съобщиха, че не разполагат със сондажна техника и не са възлагали подготвителни или сондажни дейности на други лица в обхвата на бъдещото магистрално трасе в участъка. 

Пред Би Ти Ви кметът на Кресна Николай Георгиев казва, че знаел, че нещо се прави, но тъй като територията не била общинска, не проверил кой работи там. В общината не били постъпвали никакви документи за извършваните дейности. 

 

ПОРЪЧКАТА

Изграждането на магистрала "Струма" в този участък се планува да приключи до края на 2023 г., след като първоначалните планове бяха отсечката да е готов до 2015 г. Може би и този срок ще се отложи, тъй като срокът за изграждането е малко повече от четири години, а все още няма избран изпълнител. Обществената поръчка бе обявена в края на август. Срокът за подаване на оферти от кандидат-строителите бе удължаван няколко пъти, включително и заради обжалване на процедурата. Сега крайната дата е 18 февруари. Планираната стойност за 24-километровия участък е над 430 млн. лв без ДДС.