Медия без
политическа реклама

Правителството обещава изливане на пари и за бизнеса

До момента едва 528 фирми са получили "евтини" кредити, гарантирани от ББР

20 Окт. 2020МИЛА КИСЬОВА
Pixabay

Правителството отправи поредна порция обещания за финансиране на пострадалия от коронакризата бизнес.

Зам.-министърът на регионалното развитие Деница Николова обяви, че грантове от еврофондовете ще има за хотелиерския бизнес, за балнео- и спа курортите и за културния туризъм, но през новия програмен период на оперативните програми - 2021-2027 г.

"Туризмът ще е сред основните приоритети на новата оперативната програма "Развитие на регионите" с общ бюджет от 1.483 млрд. евро, като ще разчитаме на сектора да повлияе положително в развитието на малките населени места, където има най-големи дисбаланси“, заяви Николова на форум в Сандански, организиран от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. Зам.-министърът увери, че в страната нямало да остане населено място без достъп до еврофинансиране и всички туристически общини трябва да подготвят проектите си.

Туризмът е сред най-пострадалите от коронакризата сектори и още от началото на пандемията се оплаква от неадекватни антикризисни мерки от страна на правителството. Тези дни туроператори и туристически агенции поставиха въпроса за ограничения достъп до евтините кредити, гарантирани от Българската банка за развитие. Фирмите в бранша посочиха, че заемите, които им предлагат търговските банки, са с лихви надхвърлящи стандартните.

Министърът на икономиката Лъчезар Борисов побърза да обяви, че ще предложи ускоряване и разширяване на програмата на ББР за подкрепа на ликвидността на малките и средните предприятия, пострадали от извънредната ситуация и СOVID-пандемията.

Едва 538 фирми са получили до момента заеми, гарантирани от държавната ББР. Усвоената сума е 75.5 млн. лв.  при одобрени за тази цел 500 млн. лв.

Други 200 млн. лв. бяха наляти от правителството в ББР за безлихвени кредити за граждани - работещи, принудени да излязат в неплатен отпуск, както и самоосигуряващи се, останали без работа заради ограничителните мерки срещу разпространението на заразата. От тези кредити до момента са се възползвали над 19 800 души, а общата използвана сума е 83 млн. лв.

Министърът на икономиката Лъчезар Борисов, който е принципал на ББР, е разпоредил да се ускори и разшири програмата за кредитиране, чийто краен срок изтича в края на годината. По този повод той настоява тя да се удължи с още шест месеца.

"Преминаваме от епидемиологична към икономическа криза и затова трябва по-ускорено да се усвои капиталът", посочва министърът. Тепърва обаче неговите препоръки ще се обсъждат в правителството.

На първо място, министър Борисов предлага в програмата за осигуряването на ликвидност да се включат и големите предприятия - тези, които изпълняват поне две от трите критерия: персонал над 250 души, годишен оборот над 97.5 млн. лв. и стойност на активите над 84 млн. лв. Освен това министърът предлага да се увеличи максималният размер на кредита от сегашните 300 000 лева на 1 млн. лева за малките и средните предприятия и на 2 млн. лева за големи фирми.

Има предложение да се даде възможност за по-облекчен процес за преценка от страна на търговските банки относно установяването на затрудненото положение на фирмите, които да кандидатстват за COVID-кредити. Сега фирмите се оплакват от прекалено голяма бюрокрация при представянето на документи и финансови отчети.

Мисли се и за облекчаване на изискванията за усвояване на кредитите, като например фирмите да могат да финансират и инвестиционни проекти, а не само оборотен капитал.

В същото време се предлагат и мерки, които да дадат по-голяма свобода на банките при определянето на нивото на обезпеченост и нивото на лихвите, така че COVID-кредитите да станат наистина евтини. ББР анализира възможностите за използване на контра-гаранционния инструмент на Паневропейския гаранционен фонд, което ще позволи подкрепата да достигне до по-голям брой бенефициенти при подобрените условия, се казва в съобщение на икономическото министерство.

 

Още по темата