Медия без
политическа реклама

Панелките в София са поскъпнали с 8%

Почти половината от купувачите предпочитат апартамент с централно парно

Илияна Кирилова
Цени според квартали Квартал цена в евро на кв. м Витоша 960 Студентски град 1 070 Кръстова вада 1 270 Манастирски ливади 1 010 Младост 4 - 1 080 Връбница 2 - 960

Средната цена на жилищата в София е нараснала с 11%, като при панелните жилища е отчетено повишение от 8%, а при монолитното строителство от 12 на сто. Това показват данни за деветмесечието на тази година на агенция „Явлена“.

Въпреки нарастващата цена на панелките намалява делът на закупените апартаменти от този тип за периода януари-септември. За сметка на това се увеличава делът на монолитните жилища, сочат данните на агенцията. Отбелязва се сериозен интерес към новопостроените жилища. От 10-15% през 2014 г. сделките нарастват до 30-35% от всички през 2018 г., отбелязва анализаторът на агенцията Младен Митов. Според него това се дължи на повишения интерес на купувачите към качествено строителство. 

Наскоро оповестени данни на "Бългериан пропертис" показват, че за третото тримесечие на годината 40% от закупените жилища се отопляват с ТЕЦ. 95% от сделките за продажба са в тухлени сгради, повечето от които ново строителство. Само 7% са с напълно обзаведени жилища.

През последите три години пазарът е движен главно от купувачи, които търсят жилища за собствено ползване и в по-малка степен с инвестиционна цел. Затова и интересът към по-малките имоти с една или две стаи намалява, докато расте търсенето на тристайни и многостайни апартаменти. Данните на "Явлена" показват, че средната площ на закупените жилища се е увеличила от 76 кв. м през 2014 г. на 82 кв. м през 2018 г. Средната цена на квадратен метър в столицата също расте от 766 евро на кв. м през 2014 г. до 1199 евро на кв. м в момента.

За периода януари-септември ипотечното кредитиране обхваща около 70% от сделките с имоти, което доближава пазара в София до европейския, отбелязва Митов. Сделките с имоти са се увеличили с 2%, докато ръстът при ипотеките достига 6%, сочат още данните.

Основните фактори при покупката или промяната на търсенето на купувачите са кварталът или районът, вътрешното разположение и наличието на паркомясто. Отблъскващи фактори са липсата на инфраструктура като училища и детски градини, както и на зелени площи, отбеляза наскоро Свобода Коджаманова, мениджър в консултантската компания Colliers International. Според нея нараства интересът към жилища извън София. В топ три на предпочитаните квартали се нареждат „Малинова долина“, „Младост“ и „Изток“. По наблюденията на  "Бългериан пропертис" в София най-популярните квартали остават "Витоша", "Студентски град", "Кръстова вада", "Манастирски ливади".

БАЛОН

Въпреки че в началото на годината Европейската централна банка и Европейската комисия отправиха предупреждение за опасност от балон на жилищния пазар, в края на 2018 г. той е балансиран както за купувачите, така и за банките, казва Младен Митов. Според него в момента няма предпоставки за балон на жилищния пазар. Докато през 2005-2008 г. цените на жилищата са нараствали с 25% на година, в периода 2011-2015 г. средният ръст достига 11%. В годините преди кризата заплатите са се увеличавали с 20% на година, а през 2018 г. повишението е 10%. Данните показват, че икономиката не прегрява, поради което не може да се говори за балон на пазара на жилищни имоти, смята той.