Медия без
политическа реклама

"Копачи" на криптовалути крадат ток в Западна България

Ресторанти, хотели и ваканционни селища също са сред рисковите обекти

12 Март 2019РУМЯНА ГОЧЕВА
Илияна Кирилова

Бургас, Стара Загора и Пловдив са трите града, в които се краде най-много ток, отчетоха от ЕВН, които обслужват Югоизточна България. Колегите им от ЧЕЗ, които работят в Западна България, пък обявиха, че хотели, барове и дори машини за криптовалути са ползвали незаконен ток през 2018 г.

Около 50% от кражбите са в битовия сектор, но не са изключение и случаите на незаконно включване от страна на фирми и дори хотели, отчитат от ЕВН. Само за миналата година откраднатото електричество се равнява на около 1.2 млн. лв. Все пак добрата новина е, че кражбите намаляват. Ако през 2017 г. те са били около 4000, то през миналата година броят им спада до 2750, обясни Костадин Величков от ЕВН.

Освен кражбите на ток само за година са били откраднати и 5070 проводника на стойност 160 000 лв. "Основно се посяга върху медните проводници в трафопостовете. Един трафопост захранва средно 200 - 250 клиенти и при кражба те са потърпевши", добави той. ЕРП-то работи с полицията и вече имало лека тенденция към спад в престъпленията. От дружеството са монтирали един милион електромера за дистанционен отчет. "Те са с онлайн наблюдение. Всеки опит за манипулация на капака на уреда се наблюдава", обясни Величков.

От кражби на ток се оплакват и от ЧЕЗ. През миналата година чешката компания е хванала в крачка 728 фирми. Сред тях 121 са ресторантите и питейните заведения, 38 производствени и складови бази, над 90 търговски обекта, над 40 офиса, 11 игрални зали, дървопреработвателни предприятия, строителни обекти и др.

Открити са били и множество обекти с "копачки" на виртуална валута, които се захранват от електрическата мрежа незаконно. Измерванията показват, че откраднатата електроенергия  от един подобен обект достигат 50 000 кВтч за един месец, като това е потреблението средно на 100 - 150 домакинства. Рискова група са и хотели, ваканционни селища и къщи за гости, като проверки на такива обекти се извършват постоянно. През годината са разкрити над 30 нарушения на подобни клиенти. Фирмените кражби представляват 11% от установените кражби, които през изминалата година са общо 6646, допълват от ЧЕЗ.

Ключови думи:

ток, ЕВН, ЧЕЗ, кражби на ток

Още по темата