Медия без
политическа реклама

Кметове ще взимат министерски заплати

Правителството вдига възнагражденията на шефовете на комисии и агенции

10 Яну. 2019МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Кабинетът даде картбланш на общинските съветници да гласуват министерски заплати на кметовете.

Кметовете ще могат да получават министерски заплати, гласува вчера кабинетът на редовното си заседание. С промени в наредбата за заплатите в държавната администрация се дава по-голяма свобода на общинските съвети да определят възнагражденията на кметовете на общини, райони и кметства, като се фиксира единствено максималният размер - до заплата на министър, т.е. около 4600 лв. В момента заплатите на градоначалниците са значително по-ниски и варират в определени граници в зависимост от броя на населението в общината - от 730 до 2700 лв., като най-високото възнаграждение получава кметът на столицата Йорданка Фандъкова - 2900 лв. През тази година са местните избори и не е сигурно дали навсякъде общинските съвети ще гласуват по-високи възнаграждения.

Повишение на заплатите ще получат и областните управители.  В момента таванът им е 2700 лв., а с промените се предвижда той да стане 3700 лв. Заместник областните управители пък ще получават 80 на сто от основната месечна заплата на областния управител. До 2700 лв. може да скочи заплатата на шефове на държавни комисии и агенции, на някои експерти по опазване на околната среда и по усвояването на евросредствата. Техните възнаграждения  обаче трябва да се одобрят от Съвета за административна реформа по предложение на ресорните министри в зависимост от числеността, бюджета и функциите на съответната администрация. Целта е да бъде изравнен дисбалансът в заплащането между различните органи на власт, съобщи правителствената пресслужба. Промените влизат в сила със задна дата от 1 януари 2019 г.

От началото на годината с 10% са увеличени и заплатите на всички чиновници. Заедно с 20% увеличение на учителските възнаграждения това струва на бюджета близо 1 млрд. лв. допълнителни разходи.

Правителството актуализира и въведената през 2012 г. скала за определяне на заплащането в държавната администрация. Оттогава тя не е променяна, въпреки че минималната работна заплата е увеличена почти двойно. Това е довело до големи диспропорции в заплащането в една и съща администрация. Почти навсякъде имало случаи на служители с висока квалификация, голям опит и отлични оценки на атестациите, но с изоставащи заплати в сравнение с колегите им на аналогични длъжности, назначени след 2012 г.

Занапред заплатите на държавните служители ще зависят в по-голяма степен от представянето им в заеманата длъжност, проявените знания и умения, предвижда друга промяна. Целта е да се привличат квалифицирани и мотивирани служители, включително млади хора, в държавната администрация. Разрешава се на шефовете на агенции да си назначават експерти за връзки с обществеността. Сега такава възможност има само за министерствата, като тези служители са част от политическия кабинет на министъра.

Освен това няма да се допуска повече главни секретари и директори в някои агенции да получават по-високи заплати от началниците си. Такива случаи имало в Агенцията по вписванията, Агенцията по заетостта и в Агенцията за социално подпомагане.