Медия без
политическа реклама

"Газпром" може да спре транзита на газ през България догодина

13 Март 2019РУМЯНА ГОЧЕВА
Снимка: Архив
Горещо лято на арбитражи се очертава пред енергийния министър Теменужка Петкова.

Руската "Газпром" може да спре транзита на газ през България догодина и ако това стане, България ще си търси транзитните такси чрез арбитраж. "България е получила официално писмо от "Газпром експорт", в което се говори за плановете за спиране на транзита на природен газ по Трансбалканския коридор от януари 2020 г.", потвърди вчера енергийният министър Теменужка Петкова пред bTV.

Тя добави, че страната ни може да се обърне към арбитраж заради транзитните такси, които руската компания по договор трябва да плаща до 2030 г., независимо от това дали пренася газ, или не. Все пак подобен неблагоприятен и за двете страни сценарий може да се случи само ако втората отсечка от "Турски поток" не премине през България, изтъкна Петкова.

Тя коментира и темата за АЕЦ "Белене" и изрази надежда, че процедурата по търсенето на стратегически инвеститор ще приключи с успех. Ден по-рано - в понеделник, от ресорното министерство и НЕК обявиха старта на процедурата. Заявления за интерес се чакат в рамките на 90 дни, а конкурсът трябва да приключи в началото на 2020 година.

Сред заявилите предварителен интерес към Втора атомна са китайска ядрена корпорация, корейската  хидроатомна корпорация и френската "Арева". Интереса си към проекта потвърдиха на няколко пъти и от Русия. "Без участието на нашите партньори от руска страна - конструктора и производител на оборудването "Росатом", проектът няма как да бъде реализиран. Това трябва да е ясно и е ясно за всички", призна Петкова.

 

РАЗВРЪЗКА

ЕВН срещу България - каква ще е развръзката по делото на австрийската компания срещу страната ни, ще стане ясно през юли. Тогава арбитражът към Световната банка във Вашингтон ще се произнесе с окончателно решение, пише "Капитал". Енергийното дружество заведе дело срещу страната ни през 2013 г. заради това, че не са й възстановени разходи при изкупуването на зелен ток. Искът е за 500 млн. евро, а по-късно - през 2015 г. и 2016 г. дела срещу България за същото заведоха и другите две ЕРП-та - "Енерго -Про" и ЧЕЗ. Решението по делото най-вероятно няма да бъде засегнато от подписаната преди месеци декларация за прекратяване на всички арбитражни дела, заведени от инвеститори от ЕС срещу държави от общността.

Още по темата