Медия без
политическа реклама

Без разчети депутатите одобриха на първо четене Държавната петролна компания

Идеята е много по-мащабна от това, което си говорим, обобщи министър Караниколов

05 Юни 2020
Илияна Кирилова

Без никакви разчети Народното събрание одобри на първо четене създаването на "Държавна петролна компания", която ще стопанисва петролните бази на Държавния резерв, ще ги управлява като данъчни складове с отдаване под наем на свободни вместимости и ще изгради верига от държавни бензиностанции в страната.

От гласувалите 148 депутати "за" бяха 143, "против" беше един, а четирима се въздържаха.

Идеята е на Министерския съвет и законовите промени бяха прокарани скоростно без обществено обсъждане и без оценка на въздействието. Според управляващите влизането на държавата на пазара на горива ще подобри конкуренцията като продава с минимална надценка и като осигури достъп до данъчни складове на вносителите, където горивото може да ползва митнически режим "отложено плащане на акциз". За целта държавното предприятие ще създаде отделни търговски дружества, които да управляват дейността на държавните бензиностанции и на данъчните складове.

Предвижда се изграждането на 100 държавни бензиностанции върху земя, която е публична държавна или общинска собственост. За построяването им нямало да бъдат използвани пари от държавния бюджет, а ще бъде привлечен капитал - заеми или частни инвестиции, както стана ясно от обясненията на министъра на икономиката Емил Караниколов. 

"Идеята на тези бензиностанции не е само да формират цена на гориво. Идеята е много по-мащабна от това, което си говорим. Целта ни е да изградим инфраструктура. Целта ни е през тези бензиностанции да формираме една реална цена, а не когато стане такъв дисбаланс между цените и ни задават въпроси защо цената на горивата в България не пада, ние трябва да питаме всички и да чакаме 20 дни да получим отговор", обоснова намерението на държавата министърът на икономиката Емил Караниколов.

Единственият депутат, гласувал против, бе Румен Гечев от БСП, който оспори липсата на разчети по бъдещата държавна инвестиция: "В момента вие подписахте празен чек, че ще се прави някаква фирма незнайно с колко пари, незнайно с какви икономически ефекти. Тъй като се разбира, че 100 бензиностанции няма как да влияят на пазара от 4000 бензиностанции и повече даже  - с ведомствените, сега ни се казва, че тези 100 бензиностанции ще бъдат поделения на статистиката", каза Гечев.

Левицата като цяло подкрепи закона за създаването на "Държавната петролна компания". "Не крия, че имахме сериозни дебати в групата. Не крия, че отдавна сме коментирали, че държавният монопол е нещо ужасно, но по-ужасно от него е частният монопол", обясни от парламентарната трибуна депутатът от БСП Петър Кънев. Според него чрез този закон държавата ще се опита да ограничи монопола на няколко много сериозни петролни структури в България. "В същото време предлагането на този закон е една негативна оценка на работата на регулаторите – на КЗК и на потребителите", коментира Кънев.

От "Воля" също подкрепиха законопроекта, защото "идеята за държавна верига бензиностанции, която да осигури справедливи цени на горивата за българите, е на нашия лидер Веселин Марешки още от 2017 г.", обясни народната представителка Боряна Георгиева. Според "Воля" бъдещата ДПК ще бъде успешна "само и единствено, ако копира едно към едно проекта на Марешки".

Министърът на икономиката Емил Караниколов  уточни, че правителството има 4-месечен срок за предоставяне на цялостен разчет за това как ще функционира търговското дружество, което ще управлява бензиностанциите. "Тези 100 бензиностанции, те по някакъв начин ще намалят цената на горивата в България. Това трябва да е ясно. Първата тяхна основна функция ще бъде ясно да се вижда как се формира цената - от данъчния склад до бензиностанцията. Тоест ние ще имаме ясен показател и тук мога да кажа, задължително на тези обекти ще има за електрическо зареждане. Това е задължително", разясни икономическият министър.

Още по темата