Медия без
политическа реклама

Под 1/3 от българите одобряват анти-COVID мерките на правителството

20 Ноем. 2020
Илияна Кирилова

Едва 32% от българите одобряват мерките, предприети от правителството срещу пандемията от COVID-19, докато 64% не ги одобряват. Това сочат даните на третото проучване на общественото мнение в ЕС със специален фокус върху въздействието на COVID-19, възложено от Европейския парламент.

И докато в България малко под 1/3 от хората са доволни от правителствените мерки, в ЕС, като цяло, 49% заявяват, че са доволни от мерките, които са предприели техните правителства, а 48% ги определят като незадоволителни.

50% от европейците изпитват „несигурност“ като ключово емоционално състояние, поради негативното икономическо въздействие на пандемията. В България делът на усещащите несигурност е доста под средния за ЕС - 38%. От друга страна 42% - много доста над средния за ЕС, изразяват надежда за подобряване на ситуацията.

Насред втората вълна от коронавирус 2/3 от европейските граждани (66%) призовават за повече компетенции на ЕС и за бюджет с достатъчно отделени средства за справяне с кризата. В България дори повече - 70% от запитаните, са съгласни с това твърдение.

Също така мнозинството от анкетираните в ЕС (54%) смятат, че Евросъюзът трябва да разполага с повече финансови средства за справяне с последиците от пандемията. 51% от запитаните български граждани са на същата позиция.

Оказва се също, че за гражданите в Евросъюза е от изключителна важност европейските средства да бъдат разпределени единствено за онези държави-членки, които имат функционираща съдебна система и стабилно зачитане на общите европейски демократични ценности. 77% смятат, че ЕС трябва да предоставя средства на държави-членки само при условие, че правителството им прилага върховенството на закона и демократичните принципи. Българите, застъпващи това виждане са дори повече - 78%.

Гражданите на ЕС считат още, че основният приоритет при разходите трябва да бъде общественото здраве (54%). Следват икономическото възстановяване и нови възможности за бизнеса (42%), изменението на климата и опазването на околната среда (37%), заетостта и социалните въпроси (35%).

При българските граждани приоритет също е общественото здраве (53%), следвано от образованието и културата (49%), икономическото възстановяване и нови възможности за бизнеса (48%) и заетостта и социалните въпроси (37%).

Нагласите към Европейския съюз са станали по-позитивни в сравнение с първото проучване от април/май 2020 г. Делът на хората, запазили позитивните си настроения към ЕС, устойчиво нараства - от 31% през април на 41% сега. В България позитивно настроени към ЕС са 38%, т.е. 3% повече в сравнение с предишното проучване. И все пак мнозинството от респондентите в ЕС остават недоволни от нивото на проявена солидарност или дори от нейната липса между държавите-членки.

В ЕС 39% от запитаните отговарят, че пандемията от COVID-19 вече е оказала влияние върху личните им доходи, докато за България така смятат повече от половината - 53%. Други 27% от европейците заявяват, че очакват негативно влияние върху финансите си в бъдеще, а у нас процентът е 27%.

Младите хора и семействата с деца са по-силно засегнати от кризата: 64% от гражданите на възраст между 16 и 34 г. вече са изпитали финансови затруднения под някаква форма, а 27% от хората с деца са прибегнали към личните си спестявания по-рано, отколкото са планирали.В 5 от държавите-членки над половината от анкетираните посочват, че пандемията вече е оказала влияние на личните им доходи: Кипър, Гърция, Испания, Румъния и България.

 

---------------

Заб. Третото проучване, възложено от Европейският парламент е проведено онлайн между 25 септември и 7 октомври 2020 г. сред 24 812 участници от всички 27 държави членки. Проучването обхваща граждани на възраст между 16 и 64 години (16-54 в България, Чехия, Хърватия, Гърция, Унгария, Полша, Португалия, Румъния, Словения и Словакия). Квотите за пол, възраст и регион на национално ниво гарантират представителността на проучването. Обобщените резултати за ЕС се определят в зависимост от размера на населението на всяка държава, която е взела участие в проучването.

Още по темата