Медия без
политическа реклама

Mercedes-Benz и Audi влизат в битка с Tesla Model X

BMW също ще се включи в надпреварата на електрическите кросоувъри

20 Септ. 2018

Кросоувърите продължават да набират популярност по света и това логично доведе до следващата стъпка - появата на електрически версии. В сегмента на луксозните всъдеходи на ток най-успешният модел е Tesla Model X, но той постепенно се сдобива със сериозни конкуренти. Два от тях бяха показани само за няколко дни, като ще стъпят на пазара догодина. Машините са дело на големите конкуренти в Германия Mercedes-Benz и Audi и са с почти еднакви характеристики.

От Mercedes-Benz успяха да изпреварят съперника с представянето на първия си електрически кросоувър, който излиза на пазара под името EQC. Това е и първият модел от бранда EQ, под който ще се предлагат екологично чистите модели на немската марка. 

Дължината на автомобила е 4761 мм, широчината – 1884 мм, височината – 1624 мм, а разстоянието между двете оси – 2873 мм. Това означава, че кросоувърът е с размери, приблизително равни на тези на модела GLC.  Всъдеходът е оборудван с два електромотора – по един на всяка ос, като сумарната им мощност е 408 к.с. (300 киловата), а максималният въртящ момент е 760 Nm. Двигателите се захранват от литиево-йонни батерии с капацитет 80 кВт/ч.

Ускорението от 0 до 100 км/ч при този модел отнема 5.1 секунди, а максималната скорост е ограничена по електронен път на 180 км/ч. С едно зареждане Mercedes-Benz EQC изминава около 450 км, като разходът на електроенергия е 22,2 кВт/ч на 100 км. В зависимост от зарядната станция батериите за 40 минути могат да бъдат допълнени до 80%.

Кросоувърът е оборудван със система за рекуперация на енергия при спирането, чиито настройки могат да се сменят от волана. Предвидени са 5 режима – от автоматичен до максимално ефективен, като при последния дори не трябва да се натиска спирачката (автомобилът започва да спира веднага след отпускане на педала на спирачката). В случая електрониката на автомобила подсказва на водача най-ефективния стил на шофиране, като разчита на данните от навигационната система (завой, кръстовища, наклон на пътя), а също така и на знаците за ограничение на скоростта и на разстоянието до превозното средство отпред. Например на проекционния дисплей се появява указание да се махне кракът от педала на газта при движение по наклон.

Електромобилът разполага с мултимедийната система MBUX с гласово управление, електронен приборен панел, функция за стартиране на климатика в определен момент, както и с възможност за зареждане от всякаква станция за коли на ток. Освен това машината ще получи достъп до мрежата станции за бързо зареждане IONITY, разработена съвместно от BMW, Daimler, Ford, Volkswagen, Audi и Porsche.

Само няколко дни след премиерата на EQC и Audi разкри серийната версия на първия си електрически кросоувър e-tron. Премиерата на кросоувъра всъщност трябваше да се състои в края на август, но беше отложена заради ареста на шефа на компанията Руперт Щадлер.

Кросоувърът е изграден на модулната платформа  MLB Evo, като дължината му е 4900 мм, широчината – 1930 мм, височината – 1660 мм, а междуосието - 2928 мм. Задвижването на Audi e-tron е поверено на два асинхронни електромотора – по един на всяка ос. Тяхната сумарна мощност е 360 к.с., но при задействане на режим overboost за кратък период от време достига 408 к.с. Максималният въртящ момент е 561 Nm, които могат да нараснат до 600 Nm.

Батерията на кросоувъра има капацитет 95 кВт/ч, което позволява пробег до 400 км (според новия цикъл на измерване WLTP). Максималната скорост е 200 км/ч, а ускорението от 0 до 100 км/ч отнема 5.5 секунди. Зареждането на акумулатора става за 8:30 часа при стандартна станция. До 80% от батерията се пълни за 30 минути при използване на зарядно с мощност 150 кВт.

При кросоувъра отсъстват стандартите странични огледала, заменени от камери, предаващи картината на специални дисплеи, вградени във вратите. В оборудването на модела е включено и пневматично окачване, което може само да променя пътния просвет в диапазон от 76 мм. Водачът ще има на разположение цели 7 режима на движение. В оборудването на Audi e-tron влиза адаптивен круиз контрол, работещ както в задръствания, така и на шосета. Той може да се настройва спрямо средната скорост на движение и да намалява при достигане на завои. Има още асистент за паркиране и система за помощ при движение на заден ход.

Продажбите в Европа започват в края на годината, след като производството на модела вече стартира. Базовата цена на Audi e-tron за Германия е 79 900 евро.

Третият голям производител на луксозни автомобили в Германия – BMW, засега малко изостава при електрическите кросоувъри. Баварците представиха – също само преди дни, концептуална версия на такъв модел, която ще носи името iNext, но тя ще се появи на пазара не по-рано от 2021 г. Затова и от компанията не бързат да разкриват техническите характеристики на модела, който е с размерите на BMW X5.

Все пак се знае, че електрическият кросоувър ще получи система за автономно движение. Така машината ще има два режима на придвижване - Boost и Ease. При първия шофьорът поема управлението, а при втория автомобилът е напълно самостоятелен - тогава воланът се прибира, а седалката на шофьора се обръща към пътниците отзад.

Концептуалният модел разполага и с програма „Интелектуален персонален помощник” (Intelligent Personal Assistant), която се активира в отговор на командата Hey BMW. Автомобилът е получил и изцяло нова мултимедийна система, като на пътниците не са им нужни специални дисплеи, а информацията може да бъде проектирана на всяка повърхност в салона.

Ключови думи:

автомобили, Mercedes-Benz, Audi, BMW, Tesla