Формула 1 въведе 1 точка за най-бърза обиколка

Тя обаче ще се дава, ако пилотът завърши в Топ 10 на съответното състезание

13 Март 2019
Вторият пилот на "Мерцедес" Валтери Ботас направи най-бърза обиколка в 7 състезания през миналия сезон. Ако бе прибавил 7 т. от тях, щеше да е не пети, а трети в крайното класиране с 254 т. - с 3 повече от Кими Райконен ("Ферари") и с 5 от Макс Верстапен ("Ред Бул").

Пилотът, който направи най-бърза обиколка в състезание, ще получава 1 т. за генералното класиране още от този сезон във Формула 1. Това решиха Стратегическата група на F1 и Спортната работа група. Сега предстои само новото правило да бъде подписано от Комисията за Формула 1, което е формалност. След това, най-вероятно още днес, то ще бъде ратифицирано от Световния съвет за моторни спортове на FIA.

В новото правило има заложено едно условие - пилотът, направил най-бързата обиколка, ще получи точка само ако е завършил и сред първите 10 в състезанието. Това се прави, за да се избегне ситуация, при която състезатели от задната част на колоната, започнат масово да спират в бокса в последните обиколки, да слагат нови меки гуми и при съвсем малко гориво в резервоара да опитат да вземат точката.

В решението е записано, че "системата ще даде допълнително измерение на всяко състезание, защото пилотите, които се движат сред първите 10, ще могат да се борят за нещо допълнително". А пък тези, извън Топ 10, ще имат стимул, тъй като "ще могат да предотвратят възможността съперник да направи най-бърза обиколка, дори и да не получат допълнителната точка".

И се дава пример: "Ако Себастиан Фетел води състезанието и е направил най-бързата обиколка, а Люис Хамитън е изостанал извън първите 10, пилотът на "Мерцедес" може да се опита да направи на свой ред най-бързата обиколка и така да предотврати съперникът му да я получи и да натрупа по-голям актив".

Новото решение ще влезе в сила още за първото състезание - за Гран при на Австралия в Мелбърн тази неделя. То означава, че потенциално в класирането при пилотите може да има разпределени 21 допълнителни точки. През миналия сезон Валтери Ботас ("Мерцедес") спечели наградата на DHL за пилот с най-много обиколки №1, като бе най-бърз в 7 състезания.

Правилото не е новост за Формула 1. В периода 1950-59 г. пилотът с най-бърза обиколка също е получавал 1 т. , в но тогава тя е "струвала" повече, защото победителят е вземал 8, вторият 6, третият 4, а четвъртият и петият съответно 3 и 2 т. В днешно време за победа се дават 25 т., за второ място 18, за трето 15 и т.н. до 10-о, което носи 1 т.

CONFIRMED: Bonus point to be awarded for the fastest lap in each Grand Prix from the 2019 #F1 season onwards ?⬇️ https://t.co/gFhqucjZoA