Медия без
политическа реклама

Въпросителните около катастрофата с Караянчева се увеличават

Виновникът тепърва ще се изяснява, има разминаване и защо е транспортирана с хеликоптер

Илияна Кирилова
Председателката на парламента Цвета Караянчева е в добро състояние, след като е била оперирана в университетска болница "Лозенец". Идните три седмици ще носи корсет заради гръбнака.

Обстоятелствата около катастрофата с кортежа на председателката на Народното събрание Цвета Караянчева край Хитрино продължават да са неясни. Все още няма отговор кой е отговорен за тежкия инцидент, след който се наложи председателката на парламента да бъде оперирана заради счупена раменна става. Не е ясно и каква е причината да бъде транспортирана Караянчева от Шумен до София с правителствен хеликоптер, въпреки че травмата й не е била животозастрашаваща. 

От районната прокуратурата в Шумен съобщиха, че са образували досъдебно производство за причиняване по непредпазливост на средна телесна повреда в ПТП. Към момента е известно, че в катастрофата са участвали два автомобила. Единият от тях е на НСО и е бил управляван от служител на службата за охрана. В него са пътували четирима души, включително единственият пострадал при инцидента Цвета Караянчева. Другият автомобил е лека кола, управлявана от 31-годишна жена, като с нея са пътували мъж на 33 години и 10-годишно дете. По първоначални данни младата водачка е загубила контрол над колата и се е ударила в насрещно движещия се "Мерцедес" на НСО. От вътрешното министерство уточниха, че жената е правоспособен шофьор, пробите за алкохол са били отрицателни.

Все още не е изяснено с каква скорост се е движил кортежът. След инцидента НСО защити служителите си. "Благодарение на бързата и точна реакция на водача на НСО са ограничени щетите от удара", се казва в позиция на НСО, изпратена до медиите. Бившият шеф на столичния КАТ и настоящ председател на Института за пътна безопасност Богдан Милчев повдигна пред Нова тв въпроса дали Караянчева е била с колан."Сега" потърси за коментар Цвета Караянчева, но председателят на НС отхвърли обажданията.

„Няма разписано правило, че трябва да се слагат колани на задната седалка. А това е било необходимо. Често лицата се возят на задната седалка зад охраната. За шофьорите на НСО се знае, че трябва да са без колани, защото трябва да реагират. Но за първи път се случва катастрофа, в която да пострада охраняваното лице”, заяви на свой ред бившият директор на НСО ген. Димитър Владимиров. По негови думи шофьорът на Караянчева е един от най-добрите в НСО, назначен е още през 2003 г. Има изследвания, които сочат, че именно хора с колани чупят ключици при катастрофа. При Караянчева това е възможно, ако е била на седалката зад шофьора.

След катастрофата Караянчева незабавно е приета в болница в Шумен. Оттам с хеликоптер е  транспортирана до университетска болница "Лозенец" в София, където в неделя вечерта е оперирано рамото й. На въпрос какво е наложило да бъде използван хеликоптер, директорът на болница "Лозенец" проф. д-р Любомир Спасов отговори: "Никой не може да се ориентира какво е било състоянието ѝ след катастрофата, дали има вътрешен кръвоизлив или не. Тук направихме скенер на главата, шийните прешлени. В спешни ситуации това се преценява на място. Аз я видях тук. Тя беше в стабилно състояние, но с много силна болка по време на транспорта". Така и не става ясно обаче как точно голяма болница като тази в Шумен не може да установи дали има вътрешен кръвоизлив и какво е действителното положение.

При пристигането в София са направени допълнителни изследвания от скенер, ядрено-магнитен резонанс, на които се видяло, че има травма в областта на гръбначния стълб, но тя не налага оперативна интервенция. Това стана ясно от думите на изпълнителния директор на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ проф. Асен Балтов, цитиран от "Фокус". Той уточнява, че заради болките в гръбначния стълб  е транспортирана с хеликоптер. Не е била в състояние да пътува в кола. Идните три седмици Караянчева ще носи корсет заради гръбнака.

Още по темата