Медия без
политическа реклама

Само 11 университета ще увеличат стипендиите на докторантите си

Добавките ще се изплащат със задна дата от юли

Илияна Кирилова
Средно 2200 лв. на година ще са допълнителните стипендии на докторантите в СУ.

Докторантите само в 11 наши университета, правещи наука на най-високо ниво, ще бъдат зарадвани с увеличение на стипендиите си. Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев пред "Сега" по повод отпуснатите вчера от кабинета допълнителни 1.5 млн. лв. за увеличение на стипендиите на докторантите в БАН и държавните вузове.

След протести на научната общност просветното министерство обеща да повиши размера на докторантската стипендия, която, въпреки че се промени от 450 на 500 лв. в началото на годината, пак остана с 10 лв. по-малко от минималната заплата в страната. Обещанието бе увеличението да е диференцирано, т.е. бонус към стипендиите си да получат само докторантите в най-добрите в научно отношение вузове. Предварителните изчисления на МОН сочеха, че 19 университета отговарят на условията за отпускане на допълнителни средства за докторантите - да имат висока интензивност на научната дейност (с индекс над 2). След прецизиране обаче се оказало, че на критериите отговарят само 11 висши учебни заведения.

Условно висшите училища са разделени в две групи - тези с висока интензивност на научната дейност като БАН, СУ, медицинските вузове в София и Варна, ХТМУ и др., и тези със средно висока интензивност като Бургаския университет, Тракийския у-т, Университета по хранителни технологии, ТУ-София и др. В зависимост от това в коя група попадат техните вузове, докторантите ще получават различни добавки към стипендиите си. Най-високи бонуси ще има за БАН - средногодишно един докторант в академията ще получи 3900 лв. допълнително, което прави по над 300 лв. на месец. Докторантите в СУ могат да се надяват на около 2200 лв. средногодишно над сегашните си стипендии, както и тези от МУ-София. Увеличението за докторантите в Бургаския, Тракийския у-т и в УХТ пък например ще е средногодишно само 500 лв. отгоре.

Първоначално МОН възнамеряваше да насочи 2.5 млн. лв. за цялата 2018 г. за увеличение на докторантските стипендии. Тази сума обаче е намалена до 1.5 млн. лв., тъй като парите се отпускат само за половин година - от юли до декември т.г. За  2019 г. обаче сумата ще е 3 млн. лв., обясни министър Вълчев.

СКОК

В последните години докторантите се увеличават въпреки ниското заплащане, сочат данните на МОН. Ако през 2010 г. редовните и задочните докторанти са били 1355, през 2017 г. броят им е 2300. При редовните докторанти увеличението е от 995 на 1680 души. За 2018 г. кандидатите намаляват съвсем леко, но броят им е съпоставим с м.г. 

 

НАУКА

Вчера кабинетът одобри 11 национални научни програми за периода 2018-2022 г. в най-различни сфери на икономиката - ИКТ технологии, екология, здраве и т.н. Те са на обща стойност 61 млн. лв., но повечето дейности са със срок на изпълнение 3 г. За тази година за финансирането им бяха одобрени 18 млн. лв. Част от проектите, по които могат да кандидатстват БАН и вузовете у нас, ще са за изследвания на климата, водните ресурси, бедствията, цифровите технологии, проучвания в областта на здравословните храни, биотехнологиите и нисковъглеродните енергийни източници, въвеждане на методология за изследване на дарената кръв и т.н.