Медия без
политическа реклама

НАП се оправда, че не е предвидила проблема с подмяната на касовите апарати

След седмица може да стане ясно дали и с колко може да се отложи срокът за преработването на софтуера на фискалните устройства

15 Февр. 2019МИЛА КИСЬОВА
БГНЕС
Зам.-директорът на НАП Пламен Димитров (вдясно) и говорителят Росен Бъчваров увериха, че повече няма да задължават търговците да подменят касовите си апарати.

Въпреки настояванията на бизнеса Националната агенция по приходите (НАП) не посмя да поиска отсрочка за подмяната на касовите апарати и за обновяването на софтуера им. Данъчните оставиха решението на финансовия министър Владислав Горанов, който вече даде заявка, че може "да прояви гъвкавост", ако бъде убеден, че бизнесът не може да се справи в срок. Това стана след признанията от последната седмица, че данъчната администрация не е анализирала какви трудности и разходи ще причини на бизнеса промяната на правилата.

В същото време НАП обеща, че това ще бъде последната задължителна подмяна на касовите апарати. Агенцията щяла да даде възможност в бъдеще касови бележки да се издават от мобилни устройства и други модерни технологии, които не включвали използване на апарати от миналия век. "Оттук нататък всяка смяна ще бъде доброволна", увери говорителят на НАП Росен Бъчваров.

До края на март всички регистрирани по ДДС фирми трябва да осъвременят фискалните си устройства и софтуера към тях, така че те да подават почти в реално време данни за всяка продажба към сървъра на НАП. За голяма част от фирмите това означава пълна подмяна на устройствата и сериозни разходи.

Към момента само 30 000 фискални устройства от новия тип са подменени, отчете вчера НАП. Общият им брой обаче е около 185 000, като до момента са реагирали основно търговци, които работят само с касови апарати.
В същото време НАП призна, че е предприела промените в Наредба 18 напълно неподготвена за действителността. Използването на системи за управление на продажбите със свързани към тях фискални принтери се оказала масова практика сред търговците. "НАП имаше информация за около 40 000 принтера, но броят им е многократно по-голям", призна Росен Бъчваров. Между 50% и 75% от регистрираните по ДДС близо 200 000 фирми всъщност използват системи за управление на продажбите, чиято преработка съгласно новите изисквания изисква много повече време и пари на бизнеса. Месец и половина преди крайния срок са подменени едва 500 фискални принтера, отчетоха от НАП.
От приходната агенция ще следят готовността на бизнеса още една седмица и след това ще предоставят данните на финансовия министър, който трябва да реши дали и с колко да отложи крайния срок.

СРОК

Засега е почти сигурно, че няма да има отсрочка за бензиностанциите. От 1 април те трябва да отпечатват касови бележки с отделни редове за размера на ДДС, акциза, покупната и продажната цена на горивата и QR код. Преди дни от бранша алармираха, че 50% от бизнеса не може да спази срока, тъй като новата разпоредба бе обнародвана едва на 1 февруари. Наред с това бензиностанциите се подготвят да изпълнят друга мащабна промяна - да преработят фискалните си системи така, че да гарантират невъзможност за манипулации. Срокът за това е 30 юни. От петролната и газова асоциация поискаха това да е крайната дата и за новите касови бележки. Данъчните обаче пресякоха подобна възможност. "Доработването на фискалните системи на бензиностанциите заради новите касови бележки няма да изисква смяна на устройствата и не се налага допълнително тестване и одобрение от Българския институт по метрология. Изисква се само допълнителен модул, което не води до никакви сериозни затруднения за фирмите", смята зам.-директорът на НАП Пламен Димитров.