Медия без
политическа реклама

Мая Манолова иска строги изисквания за фирмите, внасящи отпадъци

"Изправи се.БГ" вече е изготвило предложения за законодателни промени

16 Февр. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

Движението на бившия Омбудсман Мая Манолова "Изправи се.БГ" е подготвило предложения за промени в закона за управление на отпадъците. Сред тях са по-строги изисквания за фирмите, които се занимават с отпадъци, както и въвеждане на съгласувателна процедура с кметовете, когато в близост до населеното място предстои разкриването на площадка за съхраняване на отпадъци.

"В сегашния Закон за управление на отпадъците изискванията към фирмите, които се занимават с вноса, превоза, съхранението и обработката на отпадъци са занижени. С хората от Инициативните комитети по места, на които се съхраняват отпадъци и се планира обработката на такива, обсъдихме проблемите им и предлагаме конкретни промени в българското законодателство", заяви Манолова днес, цитирана от БНТ, по време на форум, на който бе обсъден проблемът с вноса, превоза и обработката на отпадъци в България. Обсъждането обединява местни инициативни комитети от места с проблеми със съхраняването и третирането на отпадъци от София, Шумен, Попово, Пещера, Батак, Севлиево, Благоевград.

В момента фирма фантом, с 1 лев капитал и без имущество, може да внася, съхранява, транспортира и обработва отпадъци. Много от площадките за съхранение на боклук са с неизвестен собственик - не е ясно кой е транспортирал отпадъците, с каква цел, колко време ги съхранява и какви са следващите планове", допълни Манолова, подчертавайки, че в момента законът за управление на отпадъците е един от малкото закони, които допускат мълчаливо съгласие при подадени документи за регистрация и транспорт и обработка на отпадъци.

Манолова и екипът ѝ предлагат съхранението на отпадъците да става само на територията на инсталацията, където ще се извършва тяхното третиране. Сред предложенията е намаляване на сроковете за съхраняване на опасни и неопасни отпадъци от съответно 1 година и 3 години на шест месеца, както и замяна на режима на мълчаливо съгласие при заявяване на разрешение или регистрация с режим на мълчалив отказ по отношение на заявленията за разрешение на дейности, свързани с отпадъци. Подготвените промени предвиждат задължително видеонаблюдение на площадките за съхранение на отпадъци и проследяване на превозните средства, които внасят или превозват отпадъци на територията на Република България.

От гражданската платформа предлагат и завишени изисквания към технологиите на централите и инсталациите за изгаряне на отпадъци, които да гарантират, че всички вредни газове и съединения, в резултат на изгарянето, ще бъдат унищожени и излизането им в околната среда няма да бъде допуснато. От "Изправи се.БГ" настояват намеренията за съхранение и обработка на отпадъци да се съгласуват с кмета на съответната община, както и да се допитват до местните общности. Увеличаване на санкциите за третиране на отпадъци и ограничаване на вноса на отпадъци с капацитета на инсталацията, която ще ги преработва, също са сред предложенията. "Контролът е затруднен от хаотичното разположение на площадките за съхранение на отпадъци. Не е ясно дали предвидените в закона срокове за съхранение се спазват, страната е пълна с нерегламентирани сметища. На територията на София също има нерегламентирани сметища, в района на Нови Искър са около 30 незаконните сметища", допълни Манолова.

Мая Манолова твърди, че вносът на боклук за периода от 2011 до 2017 година се е увеличил 15 пъти или от 10 хил. тона на 150 хил. тона. По думите й изнесеният боклук за 2017 г. от България е 15 пъти по-малко от внесения, а същевременно над 190 хил. тона от внесения са предназначени за изгаряне.

Ключови думи:

Мая Манолова, отпадъци

Още по темата