Медия без
политическа реклама

Кметът на район „Витоша” прави петиция срещу презастрояването му

Синият общински началник иска по-малко затворени комплекси в Бояна, Драгалевци и Симеоново

Илияна Кирилова
Да се намали максимално позволената височина на новите сгради в Бояна, Драгалевци и "Симеоново" предлага Теодор Петков.

Да се намалят показателите за височина и интензивност на застрояването в кварталите около Витоша иска кметът на столичния район „Витоша” Теодор Петков (СДС). Той е инициирал подписка в сайта Peticiq.com за промяна на устройствените показатели в района на Бояна, Драгалевци и Симеоново. Целта на петицията е да се ограничат възможностите за строителството на високи кооперации и големи затворени комплекси. Петков предлага по-ниска интензивност на застрояване, повече ограничения за височината (до 7 м в зоните за малкоетажно застрояване от категория Жм2), както и подземното застрояване да не превишава 50% от площта на терена. Предлага се още във „Витоша” многофамилните жилищни сгради без възможност за свързване с общите мрежи и съоръжения за заустване на мръсните води да са от не повече от три самостоятелни обекта (жилища).

„С оглед устройствените проблеми, презастрояването и недостига на социална инфраструктура (детски градини, училища, болници и др.) и на техническа инфраструктура (канализация, водопровод, улици и др.) на територията на район „Витоша“ се затвърждават изводите, че са необходими конкретни действия и мерки за изменение на действащите правила за устройството и застрояването на територията, които да отговарят на характеристиките на района и нуждите на гражданите. Моля да подкрепите конкретните предложения за изменение на параметрите на застрояване”, се казва в апела към гражданите, направен от район „Витоша”. Петицията вече е подписана от над 130 граждани. Резултатите от нея ще бъдат връчени на главния архитект на София Здравко Здравков.

На гребена на недоволството срещу презастрояването "Младост" се опълчи на ГЕРБ и си избра Десислава Иванчева за районен кмет. Друг опозиционен кмет в София - Мария Ачкова от ДСБ, която ръководи община "Средец", също често брани градската среда от мащабно строителство.

 

Последен шанс

 

За Борисовата градина можете да изпратите становище сега, или да замълчите и да гледате строежи завинаги, написаха от гражданското сдружение „Зелени закони” във Фейсбук. Утре изтича срокът за подаване на мнения и коментари относно проекта за Подробен устройствен план на Борисовата градина, а на 26 юни е заключителното обществено обсъждане. „Ако няма възражения, проектът ще послужи за бъдещото развитие на парка. Призоваваме гражданите да изразят мненията си официално”, коментираха от „Зелени закони”. Като неспазени обещания от страна на проектантите различни граждански сдружения посочват възможността в Борисовата градина да се строи, създаването на нови паркинги в близост до градината и на автомобилни входове към парка, липсата на пешеходни връзки между отделните му части и на улеснен достъп за пешеходци и велосипедисти. Гражданските организации призовават столичани да настояват още за възстановяване на общинската собственост в частни в момента имоти като басейна „Мария Луиза“, Летния театър и др.

Още по темата