Медия без
политическа реклама

И в Бургас може да се появи медицински факултет

Ако парламентът одобри искането, висшите училища, които готвят лекари, ще станат седем

Илияна Кирилова
Последният открит у нас медицински факултет - този в СУ, мина през доста перипетии.

Поредният университет у нас излезе с искане за разкриване на нов факултет, опитвайки се да изпревари готвения от просветното министерство мораториум върху откриването на нови вузове, филиали и нови за тях специалности. След Софийския университет, който поиска да отвори филиал в Бургас, бургаският "Асен Златаров" изяви желание за нов медицински факултет. Това става ясно от проект на решение на МС за внасяне на подобно предложение до Народното събрание.

Факултетите, които обучават по специалности от регулираните професии, каквато е медицината, се разкриват с решение на Народното събрание, за разлика от другите, за които е нужно само положително становище от Националната агенция за оценяване и акредитация.

Бургаският университет "Асен Златаров" в момента разполага с 4 факултета - по технически, по природни, по обществени науки и по обществено здраве и здравни грижи, както и департамент за чуждоезиково обучение и три колежа - Медицински, Технически и Колеж по туризъм. Намерението за нов медицински факултет е одобрено с решение на Академичен съвет на вуза преди една година. На 7 февруари 2019 г. идва положителната оценка от НАОА за откриване на факултета, но предстои и акредитиране на програмите.

Проектът на висшето училище предвижда в новото основно звено да се обучават студенти по специалност медицина в магистърска степен. Според него академичният състав ще се състои от 54 души, разпределени в 9 катедри. В него "ще се подготвят лекари за нуждите на региона - за системата на спешната медицинска помощ, доболничната и болничната медицинска помощ, диспансери, центрове за опазване на общественото здраве, научноизследователски институти, служби по трудова медицина", пише в мотивите към проекта. В него е посочено още, че вузът разполага с необходимата материално-техническа база, а за провеждането на необходимата клинична практика на студентите от факултета университетът е предвидил сключването на договори с УМБАЛ „Дева Мария“ и УМБАЛ Бургас.

"Проектът е пуснат за обществено обсъждане, ще се реши в зависимост от разговорите", коментира пред "Сега" просветният министър Красимир Вълчев. Той посочи, че в последните години приемът в медицинските направления е бил разширяван най-много и в този смисъл може да се говори, че мрежата е достатъчно уплътнена. Откриването на нов медицински факултет, според него, няма да доведе до подобрение на достъпа до висше образование, не е сигурно и че това ще увеличи броя на студентите по медицина, от което страната ни има нужда. По думите му обаче бургаският университет е направил много инвестиции в последните години, има много добре оборудвана база, както и преподаватели, което е предпоставка за високо качество на обучение.

МРЕЖА

Ако парламентът одобри проекта, висшите училища, които обучават студенти по медицина, ще станат седем. В момента това направление се предлага в четирите медицински университета в София, Варна, Плевен и Пловдив, както и в СУ и Тракийския университет в Стара Загора. Последният разкрит през 2003 г. медицински факултет у нас - в Софийския университет - бе белязан от скандали, а тогавашният зам. просветен министър Камен Веселинов подаде оставка в знак на несъгласие с ненужното разширяване на мрежата. Последната заявка за ново звено за висше образование пък отново беше за Бургас - на СУ, които искаха в града да открият филиал за обучение на студенти по масовата икономика и администрация и управление. Тогава обаче МОН не одобриха идеята. Проектът за промени в закона за висшето образование, с който да се въведе мораториум, е почти готов и до края на месеца най-вероятно ще бъде представен, каза министър Вълчев.

Ключови думи:

университет, медицина

Още по темата