Медия без
политическа реклама

Цяла година прокуратурата държи на трупчета проверката на Горанов

Всичко около казуса е тайна, отговаря шефът на спецобвинението

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Въпреки обещанията на главния прокурор Сотир Цацаров, че по проверката за апартамента на финансовия министър Владислав Горанов ще се работи бързо, вече цяла година казусът е на трупчета.

Прокуратурата, която няма проблем да разпространява доказателства по някои дела, вече цяла година крие какво се случва с проверката за престъпление по служба и търговия с влияние срещу финансовия министър Владислав Горанов. Единственото ясно по проверката, която стартира миналия ноември, е, че от март т.г. е в Специализираната прокуратура. Нейният ръководител Димитър Франтишек отказа да отговори на въпросите на "Сега" защо проверката се бави и дали вече е образувано дело, или е постановен отказ да има разследване. Въпросите бяха пратени по Закона за достъп до обществена информация. Без отговор остава и питането кой е наблюдаващият прокурор, макар и да има съдебна практика, че тази информация не може да бъде тайна. Преди това информация беше отказана и от върховната прокуратура.

Когато има образувана прокурорска преписка, достъп до материалите имат само хората, посочени в Наказателнопроцесуалния кодекс, пише Франтишек в отказа. Според него предоставянето на информация на трети лица може да застраши разследването. "Материалите по предварителното производство не могат да се разгласяват без разрешението на прокурора, каквото в конкретния случай не е дадено", допълва още спецобвинителят. От тази формулировка може да се предположи, че все пак спецпрокуратурата е образувала разследване, макар и в НПК да няма термин "предварително производство". 

Първоначално от прокуратурата оправдаваха протакането с това, че чакат произнасянето на антикорупционната комисия дали Горанов е в конфликт на интереси и едва тогава ще решат преписката. На 1 март КПКОНПИ постанови, че Горанов не е нарушил закона. Така министърът очаквано излезе чист от скандала с имота от 180 кв. м в затворения комплекс в София, който обитава, без да плаща наем. А прокуратурата все още държи проверката на трупчета. Нито атакува в съда решението на КПКОНПИ.

Скъпият имот, обитаван от министъра и семейството му безвъзмездно, е собственост на бизнесмена Иван Сариев, който е кръстник на Горанов и синовете му. Синът на Сариеви – Христо, е бил назначен от Горанов във финансовото министерство през 2015 г., когато Горанови вече живеят в имота на Сариеви.

 

ПРОЦЕДУРА

На 29 септември заявлението за достъп до информация по темата беше изпратено до Специализираната прокуратура. Оттам отказаха да предоставят входящ номер. Заявлението е разгледано едва след като беше подадено през информационния център на прокуратурата и препратено до Франтишек оттам. 

"В работата си спецпрокуратурата следва да отстоява и увеличава доверието към нея в обществото, като част от това е и пълното информиране на обществото за постигнатите резултати, успехи и проблеми. В работата си с медиите спецпрокуратурата ще прилага принципите на откритост, законност и взаимно доверие. Медиите следва навременно и в достатъчен обем да бъдат информирани, така че в обществото да се изгражда реална представа за работата на прокуратурата в борбата с организираната престъпност и корупцията. Това е записал в концепцията си Димитър Франтишек, с която единодушно бе избран от прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет за шеф на спецпрокуратурата. Намеренията му засега остават само на хартия.

Още по темата