Медия без
политическа реклама

България е подвела Евростат с данни за жертвите на пътя

Бивш шеф на столичния КАТ извади поредно доказателство за стъкмистиката за пътната безопасност

Илияна Кирилова
Само през последната една година се направиха какви ли не агенции и центрове, но картината на безопасността на пътя така и не се промени.

България лъже Евростат за статистиката, свързани с жертвите на пътя, обяви в прав текст по Би Ти Ви Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Той е и бивш шеф на столичната полиция. Милчев даде и пример - според данните на Евростат в България няма загинали мотористи. В статистиката на МВР обаче те са шестима. Според него това поставя под съмнение и всички останали данни.

Това е поредното доказателство, че в България пътната статистика е съмнителна. Бившият шеф на КАТ Алекси Стратиев директно нарече статистиката на МВР за нарушенията по пътя стъкмистика. "Смешните цифри, които са посочили, показват, че те си ги измислят. Не може в Търговище с един акт да установяват седем нарушения, а в София за 1000 нарушения да има 2000 наказателни документа. Това е абсурд", коментира той. Стратиев се усъмни и във впечатляващото разминаване между установените нарушения в Благоевград (930) и Кюстендил (99). Двата района са съседни и сравними като територия, но в единия има 10 пъти повече установени нарушения. 

Малко по-късно бе разкрито и драстично, почти двойно, разминаване на данните на МВР и на Министерството на здравеопазването за броя на пострадалите хора при пътнотранспортни произшествия. Пътната полиция съобщава, че ранените при катастрофи са между 8 и 9 хиляди души годишно, а болниците отчитат пред здравната каса, че лекуват 15-16 хиляди пациенти, ранени на пътя. "Излиза, че или лечебните заведения подават фалшива статистика, за да им плати здравната каса за 7-8 хиляди несъществуващи пациенти, или всяка година около 3-4 хиляди тежки катастрофи се укриват от шофьорите с цел да избегнат тежките санкции на КАТ", коментира тогава шефът на сдружението "Обществен съвет за пътна безопасност" Димитър Ганев. 

Богдан Милчев смята, че България има тежък проблем с безопасността на движението. Той даде пример със София, където през август 2019 г. има с 30% повече жертви на пътя от 2017 г. "Имаме с 15 души повече загинали и от миналата година. И това на фона, че в столицата има най-много инвестиции в инфраструктурата, има най-голям контрол на Пътна полиция, има най-бавно движение, защото има най-много задръствания. И въпреки това жертвите са повече", коментира той.

Преди дни стана известно, че според данните на Евростат България е на първо място по брой загинали на пътя. "По-неприятното е, че ние не виждаме изход от това последно място... Всяка година се опитваме с едни и същи действия да направим промяна. Това не може да стане", коментира данните Милчев.