Медия без
политическа реклама

Борисов забърка държавата в уж частния спор за либийския танкер

Докато неговите министри обясняват, че става дума за казус между фирми, той получи благодарности от либийския премиер

ВМС
Борисов на военен кораб гледа тренировка на ВМС. Той вече е главно действащо лице и в морския казус с Либия, но не е ясно какво е обещал.

Премиерът Бойко Борисов забърка държавата в скандала около либийския танкер, докато неговите министри обикаляха телевизиите да обясняват, че става дума за частноправен спор. От официално съобщение на правителствената пресслужба стана известно, че министър-председателят е провел телефонен разговор с либийския си колега Файез Сарадж и двамата обсъдили казуса със задържания в България плавателен съд "Бадр". Отгоре на всичко "премиерът на Либия благодарил на Борисов и правителството за тяхната навременна намеса и демонстрираното желание казусът да приключи с положителен за двете страни край", се твърди в правителственото съобщение.

Действието на Борисов е в разрез с твърденията на транспортния министър Росен Желязков, че спорът за танкера на частната фирма "Булгаргеомин Лтд." и либийската държавна компания не засяга държавата. "Безспорно става въпрос за частноправни взаимоотношения с международен елемент - вземания на "Булгаргеомин" от 1989 г., които са признати от либийските власти през този некратък период", обясни още преди дни Желязков. Той беше единственият представител на държавата, който коментира казуса. И външният министър Екатерина Захариева обяви случая за частноправен, който трябва да се реши в съда. "Това е и нашето послание. Тоест опитът да се вдигне на държавно ниво, така или иначе това стана, за съжаление не беше желаното у нас", категорична беше тя. Премиерът очевидно е влязъл сериозно в уж частния казус. 

От правителството така и не обявиха за какво точно благодари либийският премиер на Борисов. Очевидно обаче той е останал толкова доволен, че "е приел поканата на министър-председателя Бойко Борисов да посети България в най-скоро време". Освен това двамата премиери са се разбрали да бъдат гарант за развитието на икономическите отношения и български фирми отново да стъпят на либийския пазар.

 

СКАНДАЛЪТ

БАДР беше задържан от българските власти още през 2017 г. и бе предаден в края на декември 2018 г. във владение на българската фирма, която претендира, че либийската държава й дължи 10 млн. долара. Либийските власти обаче твърдят, че случилото се в пристанище Бургас са пиратски действия, и заплашиха, че ще задържат всеки български кораб в свои води. Според тях завземането на танкера е станало с грубата помощ на  Граничната полиция и Морската администрация на България. Те отричат да са превишавали властта си. В момента танкерът е в пристанище Бургас. Според Морската администрация - защото може да предизвика екологични проблеми, а според "Булгаргеомин" - за да се реши чисто правен спор.