Четвъртък, 11.3.2010 г.

България ще повери някои от посолствата си на ЕС

Бюджетът достигна критичната си точка

КНСБ дава на съд скока на здравната вноска

"Октопод" може изненадващо да спаси Станишев от обвинение

България ще повери някои от посолствата си на ЕС

Рецепти "антикриза"

Борисов: Ще строя заводи, ще усвоявам милиони

ВСС кани вътрешния министър за обяснение

И в София стягат протест за дупките

Депутатите замразиха заплатите си на 2196 лв.

Военният министър не успя да прокара нова агенция

Започва проверка за високата смъртност в домовете за деца

Агенцията по вписвания може да се върне в центъра на София

НАКРАТКО

Лидерът на РЗС свика митинг, за да обяви, че поставя началото на една нова конституция.

Поредната рота с военнослужещи, в която има и 15 жени, замина миналата нощ за Кабул, където ще...

Големите вълни, които заляха във вторник варненския бряг, изхвърлиха огромно количество боклуци на...

Най-четени статии
Най-коментирани статии


Преводач

iTranslate4.eu

www.moto-guard.com
 
Токуда Банк АД
 
 
 
 

Посещения
Общо 58897439
Активни 671
Страници 12071
Днес 5236
За един ден 89046
Очаквани 92089

БЪЛГАРИЯ

България ще повери някои от посолствата си на ЕС

Сградите на съкратените мисии ще бъдат продадени, но след внимателен анализ

Наделина Анева

Константин Димитров

Външното министерство готви анализ как страната ни да се възползва от създаването на Европейската дипломатическа служба, като повери част от функциите на посолствата ни на нейните делегации в различни точки на света. Това съобщи зам. външният министър Константин Димитров пред депутатите от комисията по евровъпроси. Европейската служба трябва да заработи от следващия месец. "Със сигурност това ще доведе до съкращаване на нашето представителство зад граница", уточни Димитров с допълнението, че този процес ще продължи 2 г. В Европейската дипломатическа служба ще работят 6000 души, 2/3 от които ще са служители от ЕК и секретариата на Съвета на ЕС, а 1/3 от държавите членки. "На първо време България трябва да избере поне 20-ина дипломати, които биха могли да заемат постове в службата", обясни Димитров. Конкурсите и назначенията обаче ще се правят от службата на външния министър на ЕС Катрин Аштън.

България, както и другите страни от Евросъюза, ще могат да възлагат частични или цялостни функции на европейските делегации в страните извън ЕС. "Например в Тихоокеанския район, където България няма ресурс да осигури свое представителство. Вероятно ще й бъдат вменени по-широки правомощия за защита правата на българските граждани там", допълни Димитров. Възможно е европейската мисия да работи и като наше посолство, включително да издава пасавани и други документи, но това ще бъде строго регламентирано. На европейските посланици ще можем да възлагаме и изпълнение на конкретни политически задачи в съответните страни, но те трябва да отговарят строго на европейската политика и да са съвместими с нея.

Поръчаният от министър Николай Младенов анализ за състоянието на посолствата, щата в тях и кои функции можем да възложим на ЕС трябва да е готов до края на месеца. Заместникът му Димитров не се ангажира с броя на мисиите, от които бихме се лишили, но допълни, че там, където има български военни, не е удачно да се закриват посолствата ни. Същото се отнася и за местата с много български граждани. "От съкращенията на посолства обаче ще се пестят много средства. Там, където преценим, че мисията на ЕС ще замести нашата, може да се стигне и до продажба на сградите, но това ще стане след внимателен анализ", каза още Димитров.

Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията.
 
Дай мнение по статията
Дай мнение по статията