Интернет издание Актуализиран на: 22.10.2008 г. 23:09:29 23.10.2008 г. 

Търси в броя

FOREXTRADE.BG
ECON.BG
sportrax.bg
МашиниБГ
Цветова схема:
ПОСЛЕ

Здраве*

Градският транспорт с антивирусна програма

***

Във Великобритания стартира първата в историята на страната рекламна кампания, пропагандираща атеизма, съобщава "Гардиан". По улиците на Лондон най-малко четири седмици ще се движат пътнически автобуси с надпис: There's probably no God. Now stop worrying and enjoy your life; в по-свободен превод - "Най-вероятно бог няма. Така че не се коркай, а си гледай живота". Това послание ще обикаля по лондонските улици, разнасяно от 30 автобуса.
Инициатор на акцията е журналистката Ариан Шерин. Тя заяви, че макар слоганът да звучи весело и безгрижно, кампанията преследва сериозни цели. "Атеистите искат светска държава, светско училище, светско правителство", обяснява Шерин. Тя се наострила повече от обикновено към теизма и теистите, когато се сблъскала с реклама, в която се говори за адските мъки, които неминуемо предстоят на всички нехристияни.
Шерин започва да събира пари за мероприятието, поставяйки си скромна цел от 5.5 хил. лири, но поради огромния интерес още първия ден са събрани 48 хил. лири, дарени от съпричастни към каузата физически и юридически лица. Постъпилите средства ще бъдат използвани за разширяване мащабите на акцията.
Голяма тежест на мероприятието придава присъединяването на писателя Ричард Докинс - много известен активен атеист, биолог и популяризатор на науката. Той обеща морална, интелектуална и материална подкрепа на проекта.
Докинс е автор на много книги и есета като "Вируси на разума", където разглежда разпространяването на религията като заразно заболяване, "Празнотата на теологията" и др. Едно от най-важните му произведения е книгата The God Delusion, преведена на български като "Делюзията Бог" (доста неприятно, ама, ако вземем да се ядосваме за всички такива "преводи", трябва да ни се спука жлъчката). Книгата е бестселър, през ноември 2006 е на второ място по продажби в Amazon.com.
The God Delusion започва с мото - цитат от Дъглас Адамс, който приживе другарува с Докинс: "Не е ли достатъчно да видим колко е прекрасна градината, без непременно да вярваме, че там някъде се крият и феи". Плакатът на кампанията с излъчващия атеизъм столичен градски транспорт изобразява няколко цветя (без феи). Докинс обича да цитира и дзен-моторджията Робърт Пърсинг: "Когато един човек е обсебен от илюзии, това се нарича умопомрачение. Когато много хора са обсебени от илюзии, това се нарича религия".
Докинс не крие, че е войнстващ атеист, и обяснява позицията си: има да си връща на църквата и религиите за неизброимите им престъпления срещу човечеството - тормоза върху науката и учените, поощряването на фанатизма, Инквизицията...
И Методистката, и Англиканската църква реагираха кротко, говорител на втората смирено се позова на статистиката, че седем от десет жители на страната се определят като християни и знаят каква радост дава вярата.
Съвсем не между другото ще добавим, че проблематиката е свръхактуална и у нас. Вече на всяко откриване на нещо си - без значение дали е учебната година или реновиран обществен обект - винаги се прави молебен с поп. А все пак се водим светска държава, нъл тъй?
______
*Бог няма и това е медицински факт. Остап Бендер.


Публикуването на текстове от електронното издание и съответните форуми е разрешено само след писмено съгласие от редакцията.

Дай мнение по статията Показва предишната публикацияПоказва текущата рубрикаОтпечатва публикациятаПоказва следващата публикация
Мненията по темата [3] - СЕГА Форум
Видими Показвай мненията накратко Скрий мненията Показвай отгоре най новото мнение
Дай мнение по статията

Още в рубриката
 
Посещения
Общо 60967237
Активни 1009
Страници 180047
Днес 55116
За един ден 89046
Очаквани 60353
Статистика за статията
Прочетена 1398
Мнения 3
Оценка
Гласували 0
Отпечатана 117
 © 2000-2008 СЕГА АД Portions © SkyCode Ltd.