Гимнастичките ни спечелиха пет титли на Европейската купа в Баку

В последния ден на турнира Боряна Калейн заслужи златни медали на топка и лента, а Стилияна Николова - на бухалки

05 Май 2024Обновена
Фейсбук/БФХГ
Боряна Калейн (в средата) позира със златния си медал на топка по време на последния ден от Европейската купа по художествена гимнастика в Баку.

Състезателките ни по художествена гимнастика спечелиха общо пет златни медала от турнира за Европейската купа в Баку (Азербайджан). На финалите на отделните уреди Боряна Калейн завоюва титлите на топка и на лента, както и сребро на обръч, а Стилияна Николова стана първа на бухалки. Ансамбълът ни пък стана първи на три ленти и две топки. Вчера Николова спечели многобоя в първото по рода си състезание по "крос битки", а Боряна Калейн завърши на четвърто място.

Днес Калейн се представи много по-убедително, като стана първа на топка с резултат от 34.350 т. След нея останаха румънката Кристина Драган (34.150) и представителка на Израел Даниела Муниц (33.850).

На лента българката отново бе над всички - 32.950 точки, пред представителката на Кипър Вера Туголукова (32.350) и световната шампионка София Рафаели (Ит) - 32.250 т.

Калейн завърши втора на обръч с 33.600 т., като златото заслужи Рафаели с 35.050. Трета е Вера Туголукова (33.100).

В единствения си финал днес Стилияна Николова взе златото на бухалки с 34.500 т. След нея се наредиха София Рафаели (34.350) и Вера Туголукова (33.050).

По-късно ансамблът на България в състав Магдалина Миневска, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Маргарита Василева завърши пред всички на три ленти и две топки, изигравайки изключително съчетанието си, заради което получи оценка 33.900 т. Сребърният медал взе Италия с 33.700, а на трето място са представителките на Азербайджан с 29.950 т.

На пет обръча възпитаничките на Весела Димитрова и Ясена Стоева завършиха на трето място с 37.750 т. Шампион стана ансамбълът на Израел с 38.950 т., а второ място зае Италия с 38.050.

Вчера българската петорка остана на четвърто място в многобоя.