"Борусия" (Д) и малшансът убиха мечтите на ПСЖ

11 години по-късно германският тим отново се класира за финала в Шампионската лига

08 Май 2024Обновена
Мегазвездата на "Пари Сен Жермен" Килиан Мбапе (№7) гледа безпомощно как Матс Хумелс праща топката с глава във вратата на парижани за гола, с който "Борусия" (Дортмунд) подпечата класирането си за финала в ШЛ.

Суперзвездният и прескъп отбор на "Пари Сен Жермен" претърпя нов провал в опитите да спечели най-ценното отличие в клубния футбол, отпадайки на 1/2-финалите от Шампионската лига. Френският хегемон беше елиминиран от германския "Борусия" (Дортмунд), който спечели и втория мач със същия резултат като първия - 1:0 насред "Парк де Пренс".

Освен от гол на централния защитник Матс Хумелс веднага след почивката, парижани бяха поразени и от удивителен малшанс, след като четирима различни техни играчи уцелиха греди. По веднъж в десния страничен стълб стреляха Уарен Заир-Емери и Нуно Мендеш, а по един път в напречната греда топката пратиха Килиан Мбапе и Витиня.

Парижани изиграха като цяло силен двубой, но така и не успяха да преодолеят защитата на "жълто-черните" от Северен Рейн-Вестфалия. Централният нападател Гонсало Рамош също се нареди сред грешниците в атаката на ПСЖ, пропускайки по едно чисто положение пред вратата на Грегор Кобел през първото и второто полувреме.

Гостите от Дортмунд имаха шанс да открият резултата още в края на първата част. В 35-ата мин. Карим Адейеми осъществи самостоятелен пробив на скорост, но ударът му бе блестящо отразен от Джанлуиджи Донарума.

"Борусия" вкара съдбоносния гол в 50-ата мин., когато при центриране от корнер Хумелс бе оставен съвсем сам на границата на малкото наказателно поле и спокойно прати топката с глава в мрежата на ПСЖ. По-късно второ попадение на ветерана в отбраната на германците беше отменено заради засада.

За вестфалци класирането за финала на най-престижния европейски турнир е трето в клубната история и първо след 11-годишна пауза. При първото си участие в мача за трофея през 1997 г. "Борусия" победи "Ювентус" с 3:1 на "Олимпиащадион" в Мюнхен, а при второто през 2013 г. отстъпи пред "Байерн" с 1:2 на "Уембли" в Лондон.

По ирония на съдбата домакин на финала в тазгодишното издание на ШЛ отново ще бъде митичният стадион в британската столица, а потенциален съперник отново е мюнхенският гранд. Баварците спорят с "Реал" (Мадрид) в другия 1/2-финал, като първият мач завърши 2:2, а реваншът е утре вечер в столицата на Испания.

"Пари Сен Жермен" пък ще трябва да преглътне поредното разочарование по пътя към върха в Европа. Столичани загубиха единствения финал, в който участваха - с 0:1 срещу "Байерн" през 2020 г., и отпадат на 1/2-финалите за трети път в историята след 1995 и 2021 г.