Медия без
политическа реклама

50+ възможности в Нощта на музеите в София

Богата програма от изложби, концерти, арт работилници, организирани турове с гид се предлагат на десетки локации в столицата

13 Май 2023
В Нощта на музеите НИМ припомня всяка от 50-те години на своето съществуване с по едно водещо събитие.
НИМ
В Нощта на музеите НИМ припомня всяка от 50-те години на своето съществуване с по едно водещо събитие.

Повече от 50 музея и галерии в София ще предложат богата програма от изложби, концерти, арт работилници, филми, организирани турове с гид в Европейската нощ на музеите тази събота, 13 май. Нощта на музеите е отворена за всички и е с безплатен вход за всики събития. Тя ще подари моменти на откривателство и щастие, свързани с изкуството, на посетители от всички възрасти, които решат да й се посветят сами, заедно със семейството или с приятелите си.

Ето някои от възможностите за осмисляне на деня и вечерта.

Националният исторически музей (НИМ  ) в Бояна ще работи от 18.00 до 24.00 ч. с последно влизане на посетители в 23.00 ч. Там от 10.00 до 18.00 ч. ще бъде организирана детска игра с любопитни загадки за събиране на стикери. Основен акцент в програмата за възрастни ще е юбилейната изложба „50 от 50“, посветена на половинвековната история на музея. Посетителите ще могат да проследят развитието на най-голямата музейна институция в България чрез експонати, снимки и документи от фондовете й. Всяка година ще е представена чрез водещо събитие. Важно място в програмата ще заема пърформативният спектакъл „Музеят в танц“. Той ще обвърже в красив пърформанс артефакти от постоянните експозиции с езика на съвременният танц. Спектакълът дава идеята за нощна разходка в музея, в която чрез магията на танца експонатите оживяват. Всеки от 9-те танца е самостоятелен в своята композиция, а заедно те ще създадат вълшебно изживяване в Нощта на музеите. Изпълнители са младите артисти от „Куартз“ ООД. Освен постоянната експозиция гостите ще могат да разгледат временните изложби „Духът на Паисиевата история“, „Разказ за войната“ и „Блясък и величие. Средновековна България в българските исторически филми“.

Националният археологически институт с музей при БАН на пл.Атанас Буров“ 1  ще работи също от 18.00 до 00.00 ч., но последното влизане ще е в 23.30 ч. Специалното събитие там е Шестнадесетата национална изложба „Българска археология 2022“ в залата за временни експозиции.

Националният военноисторически музей на ул. „Черковна“ 92 ще покаже от 18.00 до 23.00 ч. експонатите си в 3D формат.

Националният етнографски музей на пл. „Княз Александър І“ 1 от 19.00 до 24.00 ч. (последен вход в 23.30) кани на експозициите „Пътят до трапезата“ (етаж 1), „130 години Народен музей“ (етаж 2) и „Дантелата в съвременността – връзка между два континента“ (етаж 2, зала 11).

Богата е програмата и на Националния политехнически музей на ул. „Опълченска“ 66 с работно време 17.00 – 23.00 ч. (последен вход в 22.30). В 18.00 ч. там се открива изложбата „Пътуване във времето с Лаурин & Клемент и Шкода“ – история на прочутите автомобили в рисунки, създадени от Стефан Иванов. Може да се види и гостуващата изложба „Уреди и апарати по физика“ от Националния музей на образованието в Габрово. Ще има още уъркшоп за деца „Рисувай в музея“ (17.00 – 19.00 ч.); музикално-артистична програма (флашмоб), ревю с тоалети от рециклирани материали; 3D мапинг и видеопрожекция (17.00 – 21.30 ч.), а от 19.00 ч. започва среща разговор с писателката Катерина Хапсали.  

Националният природонаучен музей към БАН на бул. „Цар Освободител“ 1 от 18.00 до 23.00 ч. ще изкушава не само с постоянната си експозиция, представяща биологичното и минералогично разнообразие на Земята, както и единствените у нас проби от Луната и метеоритни находки от Марс, но и с проекта #Виж невижданото. В основата му е една нова хипотеза за зората на човечеството, според която първите си стъпки то прави именно на Балканите.

Национален музей Земята и хоратана бул. „Черни връх“ 4 от 18.00 до 20.00 ч. също предлага концерт – на тръбен орган в изпълнение на Христо Карагьозов, Георги Бойкин, Благовеста Ангелова, Михаела Лулчева, Мила Наумова и Росен Драганов. В интервала 18.00 – 23.00 ч. ще са достъпни всички постоянни експозиции, както и временните изложби „Умни минерали за умни телефони“, „Кехлибарът – изящната капсула на времето“ и „Каменната история на древните морета и гори“.

В Регионален исторически музей – София, на пл. „Бански“ 1 от 12.00 до 22.00 ч. може да се види „Сватбата“ – изложба, представяща традиционната сватба от Софийско с характерни детайли, градската сватба от края на ХIХ до средата на ХХ в. и как се е променила в периода на социализма. В съботния ден ще бъде открита и Деветата годишна изложба „Археология на София и Софийско“, представяща резултатите от проучванията, извършени на територията на столицата и нейните околности през изминалия археологически сезон. Филиалът на РИМ – София, „Триъгълната кула на Сердика“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ 16 е мястото на експозицията „Васил Левски в София и Софийско. 150 години памет и безсмъртие“. Изложбата акцентира върху дейността на Апостола по изграждането и укрепването на мрежата от революционни комитети на територията на София и близките околности. Филиалът „Комплекс Антична Сердика“ на бул. „Княгиня Мария Луиза“ 2 пък от 16.00 ч. ще предложи детска детска игра с беседа, а от 17.00 до 21.00 ч. – лекции и демонстрации, организирани от Школа за историческа фехтовка „Мотус“ и Сдружение за антични реконструкции Mos Maiorum Ulpiae Serdicae. В подкуполното пространство на пл. „Независимост“ 1 от 12.00 до 13.00 ще се състои концерт на Симфониета „София“ и Софийски камерен хор „Васил Арнаудов“.

Изложбената зала „Архиви“ на ул. „Московска“ 5 от 18.00 до 23.00 ч. ще е с отворени врати за документалната изложба „Велики дни – сломени дни“, посветена на 110 години от Балканските войни 1912 – 1913 г. Ще бъдат показани и оригиналните мирни договори.

В къща музей „Никола Й. Вапцаров“ на ул. „Ангел Кънчев“ 37, филиал на Националния литературен музей, от 19.00 и 21.00 ч. са предвидени прожекции на филма „Фани Попова-Мутафова“ от поредицата „Непознатите“. Друг от филиалите, къща музей „Пейо К. Яворов“ на ул. „Раковски“ 136, ще работи от 18.00 до 22.00 ч., като до постоянната битова експозиция ще бъдат допускани до 10-12 души едновременно.

Къща музей „Панчо Владигеров“ на ул. „Якубица“ 10 в столичния кв. „Лозенец“ ще работи от 17.00 до 23.00 ч. От 19.30 ч. там ще се състои концерт „Четири епохи на четири ръце“ на клавирно дуо „Атмосфери“ – Александра Дичева и Мила Михова. В програмата са Бах, Моцарт, Пуленк, Равел, Любомир Пипков, Юлия Ценова, Александър Йосифов. Еспозиционната зала на музея, където ще бъде концертът, е с капацитет 35 места.

Националната галерия Двореца, на пл. „Княз Александър I“ 1 в събота е с работно време 19.00 – 24.00 ч. (последен вход в 23.30). От 20.00 ч. ще бъдат организирани тематични турове в изложбите „Чапкънов. Алхимикът“ и „Явор Цанев (1956 – 2014) – Метаморфози“. Във филиала на НГ „Квадрат 500“ на пл. „Св. Ал. Невски“ могат да се видят експозициите „Николай Рьорих – 30 пейзажа от Хималаите“, „Атлантида“ на Нина Русева (живопис) и мултимедийната експозиция „Изповедта на Апостола“. От 20.00 ч. И там ще има тематични турове в постоянната експозиция.

Галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка 6 от 19.00 до 24.00 ч. ще приема посетители, дошли да разгледат „Галерии, колекции, творби“ – първата изложба от дългосрочен проект, насочен към популяризиране на колекциите на извънстоличните галерии в България. Поредицата се открива с галериите в Пловдив, Стара Загора, Казанлък и Сливен, представени чрез водещи образи от постоянните им експозиции.

Галерия „Академия“ на ул. „Шипка“ 1 пък посвещава времето от 11.00 до 22.30 ч. на 75-годишнината на специалност „Плакат и визуална комуникация“ в Националната художествена академия. Изложбата включва работи на бакалаври и магистри от последните 5 години: плакати и творби от областта на визуалната комуникация, визуалната фантазия, шрифта и калиграфията. В изложбата има и интерактивна част, създадена от студентите в областта на екранната графика и уебдизайна.

Галерия Синтезисна бул. „Васил Левски“ 55, профилирана за постижения на фотографското изкуство, от 10.30 до 22.30 ч. е отворена за посетители на изложбата на Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу "Дългият път". Те са сред големите имена в световната фотография, а работа им е показвана на места като музея за съвременно изкуство МоМА в Ню Йорк и Барбикан център в Лондон. Двамата британски фотографи споделят личния и професионалния си живот повече от 30 години, а изложбата показва паралелно проекти на всеки от тях, заснети в различни страни. От 15.00 ч. в галерията ще има тур, по време на който гостуващите автори лично ще разкажат за работата си.

Галерията на Гьоте-институт България на ул. „Будапеща“ 1 от 10.00 до 22.00 ч. представя изложбата „Творческо безсилие“ – резултат от 10-дневен пленер в крайморското село Варвара на Димитър Шопов, Алина Папазова, Александра Ласкова и Вълко Чобанов. По време на престоя си там четиримата художници измислят съвместно бордова игра с многозначителното име „От „Кристал“ до documenta“. Със своя иронично-саркастичен подход тя показва пътя на съвременния локален артист през познати градски паркове, галерии, институции и общуването със съвсем реални хора в името на едно успешно творческо CV. Играта може да бъде играна от всеки посетител на галерията през целия ден, а в 18.00 ч. ще има демонстрация.

По повод Нощта на музеите Френският институт в България, който е сред съорганизаторите на събитието в София заедно с Министерство на културата и Столична община, отваря също своите врати на пл. „Славейков“ 3. Медиатеката ще представи подбрани преживявания във виртуална реалност. Посетителите могат да се потопят в атмосферата на Париж, като разгледат виртуално Сена, Айфеловата кула, Кметството, музея „Орсе“, църквата „Свети Юсташ“, операта „Гарние“, както и да полетят в Космоса с френския астронавт Тома Песке.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?