Районната прокурорка на София Невена Зартова не успя да се класира за европейски делегиран прокурор и да работи по делата на европейската прокуратура тук.
Зартова беше сред близките магистрати до уволнения главен прокурор Иван Гешев. 5-годишният мандат на Зартова като районен прокурор изтича в края на 2025 г. Тя влезе в системата през 2005 г. без конкурс, когато законът допускаше това. Преди това е работила като експерт в парламента и в адвокатската кантора на баща си Явор Зартов. Миналия петък и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов внесе в съвета предложение Зартова да бъде наказана заради пропуски в работата ѝ.
По време на изслушването на 17-те кандидати за работа при Лаура Кьовеши в Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет Зартова беше попитана защо се отказва в средата на мандата си от отговорния пост, на който е била избрана в края на 2020 г. Зартова отговори, че е постигнала целите, които е набелязала в концепцията си за районен прокурор. "Не искам да звучи нескромно но тези цели са постигнати и това е видно от годишните доклади", отговори кандидатката. В крайна сметка обаче "за" нея гласуваха двама от прокурорската колегия, а останалите седем бяха против.
Един от заместниците ѝ обаче - Тодор Куюмджиев, се класира. За едно от седемте места кандидатстваше и друг заместник на Зартова - Иван Стефанов. Той остана под чертата, получавайки само един глас в своя подкрепа.
Останалите класирани са Анна Каменова, Светослав Милушев, Валентин Ангелов и Моника Михайлова-Митова от Софийската районна прокуратура. Те заемат първите 4 места в класирането. След тях са Бригита Байрякова от Районната прокуратура в Пловдив и Георги Балков от Районната прокуратура в Плевен.
Българската квота е от 15 делегирани прокурори, като в момента работят едва осем.
Одобрените от Прокурорската колегия на ВСС кандидатите ще трябва да минат и ситото в Люксембург, където последната дума има колегиумът на европейската прокуратура. В него от българска страна участва Теодора Георгиева. Досега колегиумът не веднъж е връщал български номинации.
През февруари т.г. Кьовеши нареди одит на българските делегирани прокурори, за да бъде установено каква е причината те да напускат службата един по един. Междувременно от 1 май напусна трети европейски делегиран прокурор - Ивайло Илиев. Той беше избран за помощник на националния член от България в Евроюст. Преди Илиев постовете си в европрокуратурата напуснаха Елена Попова, която реши да се върне в съда, преди да е изтекъл мандатът ѝ на европрокурор, както и Бойко Калфин, който предпочете да стане прокурор във Върховната касационна прокуратура.
Все още няма информация какво е установил одитът на европейската прокуратура, макар че ревизията е приключила от доста време. В края на юни, от офиса на Кьовеши отказаха да разкрият подробности за изводите на проверяващия екип, тъй като предстояло те да бъдат представени на колегиума на европрокуратурата. И до днес обаче не е ясно какво е установила проверката. "Сега" поиска одита от Люксембург, но отговори няма.
Европрокуратурата проведе няколко знакови акции в България през последните месеци. Но засега не може да се похвали с успехи в съда.